Log In

Kancelaria CMS doradza Green Investment Group przy sprzedaży energii z OZE do polskiego oddziału Danone

Międzynarodowa kancelaria CMS doradzała Green Investment Group (GIG), spółce należącej do Macquarie, przy zawarciu 10-letniego fizycznego kontraktu typu corporate PPA na dostawę energii do polskiego oddziału Danone. Jednocześnie zawarto także umowę z Axpo, niezależnym odbiorcą energii elektrycznej, na mocy której Axpo zapewni dostawy energii do spółek Danone, zakupi nadwyżkę energii wygenerowanej przez farmę wiatrową oraz zapewni usługi bilansowania dla całego wolumenu energii pochodzącej z farmy w Jóźwinie.
„W Polsce rośnie popularność umów cPPA, czyli dotyczących zakupu bezpośrednio od producentów energii wytworzonej ze źródeł odnawialnych. Za tym wzrostem zainteresowania kontraktami cPPA stoi możliwość redukcji kosztów, zagwarantowania stałych cen energii, a także dążenie do zwiększenia udziału energii pochodzącej z OZE w działalności przedsiębiorstw” – podkreśla Piotr Ciołkowski, partner w zespole energetycznym kancelarii CMS.

W zeszłym roku prawnicy CMS doradzali GIG przy nabyciu farmy wiatrowej o mocy 25,3 MW zlokalizowanej w Jóźwinie w zachodniej Polsce. Farma w Jóźwinie składa się z 9 turbin i prowadzi działalność od prawie 5 lat. GIG, działający w 11 krajach w Europie i na 25 rynkach globalnie, w ostatnim roku zaangażował w energetykę odnawialną kapitał w wysokości 2,9 mld GBP i obecnie uczestniczy w ponad 300 projektach w tym sektorze.
Przy negocjacjach cPPA na rzecz GIG doradzał zespół energetyki i projektów infrastrukturalnych kancelarii CMS pod kierownictwem Piotra Ciołkowskiego, partnera i lidera zespołu ds. regulacyjnych w sektorze energetycznym przy wsparciu Adama Kędziory, starszego prawnika. Polski zespół wspierała Cecilia van der Weijden and Marcellina Rietvelt (CMS Niderlandy) oraz Caroline Buyse i Jean-Eric Cros (CMS Francja).
Kancelaria CMS jest jedną z najbardziej doświadczonych firm prawniczych na rynku OZE w Polsce zarówno w zakresie transakcji M&A, prowadzenia procesu inwestycyjnego, jak i doradztwa regulacyjnego w sektorze energetycznym.

Zespół kancelarii CMS pracował ostatnio dla Signify, spółki notowanej na Euronext, przy nabyciu energii odnawialnej na potrzeby działalności w Polsce od farmy wiatrowej Green Investment Group w Kisielicach. Umowa została zawarta jako corporate Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) Jest to jedna z pierwszych umów tego typu zawartych na polskim rynku, a dla grupy Signify pierwsza w Europie.W ostatnim czasie prawnicy CMS doradzali także przy:

  • nabyciu farmy wiatrowej Zajączkowo zlokalizowanej w województwie pomorskim w gminie Kobylnica przez Green Investment Group od Mitsui Renewable Energy Europe Limited oraz J-Power Investment Netherlands B.V.
  • nabyciu przez MEAG MUNICH ERGO Asset Management, jednego z największych niemieckich inwestorów na rynku OZE, projektu wiatrowego o mocy 21 MW zlokalizowanego w Żarach w Zachodniej Polsce, od OX2 Wind International AB;
  • przejęciu farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce, przez Stadtwerke München od firmy WKN, budowniczego farmy, oraz jej spółki zależnej Sevivon, należących do PNE Group;
  • inwestycji, a następnie sprzedaży zespołu 49 elektrowni fotowoltaicznych przez Modus Group, wiodącego dewelopera w sektorze energii odnawialnej, na rzecz Aberdeen Standard Investments, funduszu zarządzającego aktywami. Sprzedaż portfolio farm solarnych o łącznej mocy 45,4 megawatów (MW) jest uważana za największą jak do tej pory transakcję tego typu w Polsce.
  • nabyciu przez Partners Group, szwajcarską firmę inwestycyjną, pakietu większościowego Grupy VSB, realizującej projekty na rynku OZE
  • sprzedaży przez Green Genius, jednego z wiodących deweloperów w sektorze OZE, portfolio 41 elektrowni fotowoltaicznych na rzecz to Aberdeen Standard Investments
  • sprzedaży przez Nordex SE, niemieckiego producenta turbin wiatrowych, aktywów fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce, we Francji, Hiszpanii i Szwecji na rzecz RWE

Prawnicy CMS doradzają także przy projektach typu offshore realizowanych na Morzu Bałtyckim, przede wszystkim na rzecz spółek, planujących budowę morskich farm wiatrowych, ale także w zakresie kwestii związanych z budową podmorskich gazociągów i platform wiertniczych na morzu.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px