Log In

Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne (Climate Change 2021: the Physical Science Basis)

Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych /ESK/ na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu, na wniosek grupy posłów, zrealizowała następujący porządek dzienny: „Przedstawienie przez Ministra Klimatu i Środowiska pana Michała Kurtykę informacji na temat stanowiska rządu w sprawie przyjętego podczas 54. sesji IPCC podsumowania dla decydentów (Summary for Policymakers, SPM) wkładu I grupy roboczej IPCC do szóstego sprawozdania oceniającego (AR6) zatytułowanego »Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne (Climate Change 2021: the Physical Science Basis)«”.
Wniosek o zwołanie posiedzenia przestawiła poseł Gabriela Lenartowicz (KO).
Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – Adam Guibourgé-Czetwertyński.
W dniach 26 lipca – 6 sierpnia br. odbyła się 54. sesja Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu. Głównym celem 54. sesji IPCC było przyjęcie wkładu I grupy roboczej do szóstego raportu oceniającego. Raport odnosi się do trzech kwestii: globalnego ocieplenia o 1,5oC, zmian klimatu i obszarów lądowych oraz oceanów i kriosfery. Raport wskazuje, że zmiany pogodowe są wynikiem działań człowieka. Ekosystemy na świecie nie nadążają za zmianami klimatu, które nadal zmierzają w kierunku globalnego ocieplenia. Zahamowanie wzrostu temperatury wymaga równowagi między emisjami gazów cieplarnianych i ich pochłanianiem.
Polska w skali globalnej jest jednym z wyróżniających się krajów w zakresie podejmowanych wysiłków na rzecz ochrony klimatu. W 2016 roku ratyfikowała porozumienie paryskie do „Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu” i zobowiązała się do ograniczania wspólnie z pozostałymi państwami świata wzrostu temperatury do 2oC w porównaniu do epoki sprzed uprzemysłowienia.
W ramach protokołu z Kioto przewidziała redukcję emisji gazów cieplarnianych na poziomie 6% i zrealizowała ten cel ze znaczącą nadwyżką, redukując swoje emisje o 29% w stosunku do 1988 roku. Przyjęto także szereg dokumentów strategicznych mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych: „Strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, „Politykę ekologiczną państwa do 2030 roku”, „Politykę energetyczną Polski do 2040 roku”, „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”, „Krajowy program ograniczania zanieczyszczania powietrza”, „Polski program energetyki jądrowej”, „Krajowy plan działań dotyczący efektowności energetycznej dla Polski 2017”.
W ciągu dwudziestu lat planuje się odejście od energii pozyskiwanej z węgla na rzecz systemu opartego na energii jądrowej i odnawialnych źródłach energii, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Coraz popularniejsza w Polsce staje się fotowoltaika. Przedmiotem zainteresowania państwa jest też wykorzystanie wodoru.
W dyskusji zwrócono uwagę m.in. na znaczny wzrost cen energii elektrycznej, oraz na niski poziom rozwoju energetyki wiatrowej. Wyrażono również obawy co do możliwości osiągnięcia przez Polskę norm emisji gazów cieplarnianych określonych przez Unię Europejską.
W posiedzeniu uczestniczył poseł do Parlamentu Europejskiego – Łukasz Kohut.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px