Log In

Zrównoważona przyszłość dzięki nauce

Nissan jest świadomy, że przyszłość zależy w dużej mierze od dzisiejszych młodych ludzi, którzy za kilkanaście lat, jako dorosłe osoby, będą mieć realny wpływ na to, jak kształtować się będzie świat. Firma zdaje sobie sprawę z wiodącej roli, jaką dzisiejsza młodzież odegra w tworzeniu w pełni zrównoważonych społeczeństw przyszłości, dlatego oferuje różnorodne programy edukacyjne dla dzieci na całym świecie w ramach dążenia do tworzenia bardziej czystego, bezpiecznego i zintegrowanego społeczeństwa, w którym wszyscy czują się zdrowi, szczęśliwi i zaangażowani.

Dzięki inicjatywom traktującym proces edukacji z perspektywy dziecka, Nissan zachęca młodych uczniów do angażowania się w kwestie ochrony środowiska poprzez zabawę. Proponuje im zastanowienie się nad pomysłami, które mogą być pomocne w znalezieniu rozwiązań dla największych wyzwań społecznych współczesnego świata. Aby stworzyć warunki sprzyjające samodzielnemu myśleniu i działaniu poprzez dialog z instruktorami i interakcję z modelami samochodów, pracownicy Nissana opracowali dla dzieci specjalne programy edukacyjne, które wspierają ich rozwój, zachęcają do nauki i otwierają im mnóstwo możliwości na przyszłość.

Dzielenie się wiedzą i pomoc społecznościom

Przy przekazywaniu młodszym pokoleniom ogromnej wiedzy, którą Nissan zgromadził przez dziesięciolecia wytwarzania pojazdów, kluczowe znaczenie ma zaangażowanie w życie lokalnych społeczności. Aby jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie jako producenta samochodów dla szeroko pojętego dobra społeczeństwa, firma skupiła wysiłki na trzech kluczowych obszarach: świadomości ekologicznej, bezpieczeństwie ruchu drogowego oraz różnorodności i integracji społecznej. Ostatni z nich stanowi integralny element tożsamości firmy Nissan.

Mając na uwadze zarówno dobro naszej planety, jak i troskę o przyszłość dzisiejszych młodych ludzi, wdrażane są programy edukacyjne, które mają na celu pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat środowiska i procesów produkcji. Firma pragnie pomóc im w osiągnięciu w przyszłości pozycji liderów, dlatego przekazuje im umiejętności i wiedzę, które będą mogli wykorzystać.

W 2000 r. Nissan zaczął prowadzić w Japonii zajęcia z zakresu ochrony środowiska dla lokalnych szkół podstawowych. W 2008 r. przekształciły się one w Waku-Waku Eco School. „Waku-waku” oznacza w języku japońskim „ekscytujący”. Od początku istnienia programu wzięło w nim udział ponad 100 000 dzieci z całej Japonii. Pracownicy Nissana jako wolontariusze prowadzą wykłady na temat zmian klimatycznych i innych zagadnień związanych z ochroną środowiska, przeprowadzając przy tym eksperymenty prowadzone z modelami samochodów elektrycznych oraz jazdy próbne Nissanem LEAF, aby zachęcić uczestników do poszerzania wiedzy o otaczającym ich świecie.

Popularność programu wynika z faktu, że uczestnicy mają możliwość bezpośredniej rozmowy z pracownikami Nissana, a instruktorzy-wolontariusze mogą spojrzeć na swoją pracę z nowej perspektywy. Jak powiedział Katsunori Tsuchiya, dyrektor ds. planowania i wdrażania Waku-Waku Eco School: „Dzięki naszym wysiłkom możemy zmienić przyszłość. Powinniśmy wspólnie pracować na rzecz takiej przyszłości, w której wszyscy będą mogli żyć szczęśliwie.”

Program udało się kontynuować nawet w czasie pandemii dzięki zajęciom online i wirtualnym pomocom dydaktycznym, takim jak komputerowe modele samochodów.

Nissan oferuje również inne projekty, takie jak Design Waku-Waku Studio, w którym projektanci samochodów uczą dzieci podstaw swojej pracy, a także Nissan Monozukuri Caravan, gdzie przyszli pracownicy mogą zapoznać się ze szczegółami produkcji pod zamówienie. W obu programach wzięło udział łącznie ponad 20 000 młodych ludzi.

Inicjatywy poza Japonią

Programy analogiczne do prowadzonych w Japonii rozwijają się również w innych krajach, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki.

Na przykład, w zakładzie Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii, utworzona w 2014 roku Fundacja Umiejętności Nissana przyjęła dotychczas ponad 65 000 uczestników. Poprzez szeroki wachlarz programów skupionych wokół STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics), fundacja ta chce wspierać rozwój przyszłego pokolenia liderów branży przemysłowej.

W regionie działa także Monozukuri Caravan, w którym co roku uczestniczy ponad 4,5 tys. uczniów szkół podstawowych. Z okazji 35. rocznicy powstania fabryki w Sunderland, w czerwcu 2021 r. Nissan ogłosił, że program będzie otwarty dla uczniów wszystkich placówek edukacyjnych w północno-wschodniej części Wielkiej Brytanii. Dzięki rozszerzeniu działań w tym kluczowym regionie projekt ma umożliwić młodym uczniom zainteresowanym produkcją bliższe zapoznanie się z tym procesem.

Działania Nissana obejmują także Chiny, gdzie od 2013 roku w programie Nissan Dream Classroom wzięło udział milion uczniów z ponad 750 szkół w 15 prowincjach. We współpracy z UNESCO z roku na rok poszerzano zakres merytoryczny i skalę programu.

Program nauczania pomaga zdobyć wiedzę na temat procesów produkcji, projektowania, technologii opracowanych przez Nissana oraz ochrony środowiska. Dwa najbardziej popularne kursy to „Klasa ekologii”, gdzie uczniowie poznają mechanizmy działania silników elektrycznych a następnie przeprowadzają eksperymenty z wykorzystaniem modeli samochodów oraz „Klasa inteligentnej jazdy”, w której studenci poznają technologię wspomagania jazdy Nissana ProPILOT na przykładzie specjalnie zaprogramowanych modeli.

Ponadto, wprowadzono możliwość uczestniczenia w zajęciach online, aby zapewnić możliwość nauki jeszcze większej liczbie dzieci w Chinach.

Wszyscy chcą, aby młodzież uczyła się i rozwijała. Równie ważne jest to, żeby odkrywanie nowych rzeczy było dla niej dobrą zabawą. To właśnie starają się zapewnić wolontariusze Nissana na całym świecie.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px