Log In

3 miliardy złotych w Stalowej Woli. Koreański inwestor SK Nexilis zbuduje fabrykę folii miedzianej

W połowie 2024 roku na około 60 hektarach na terenach powstającej strefy gospodarczej Euro – Park Stalowa Wola – Strategiczny Park Inwestycyjny ruszy najnowocześniejsza, w pełni ekologiczna fabryka folii miedzianej do baterii elektrycznych aut. Inwestorem jest spółka SK Nexilis z koreańskiej grupy SK. Inwestycja szacowana na 3 miliardy złotych tylko w pierwszym etapie ma dać szansę na zatrudnienie pół tysiąca osób.

PREMIER MORAWIECKI: ZNAKOMITE UCZELNIE I DOBRZY PRACOWNICY WARTOŚCIĄ DODANĄ INWESTYCJI

Podczas uroczystości ogłoszenia inwestycji koreańskiej firmy SK Nexilis obecny był premier RP Mateusz Morawiecki: – Stalowa Wola powstawała nie tak dawno temu ale patrząc na historię Polski i historię Korei, powstała z woli polskiego narodu, aby wybić się na nowoczesność. Trudny czas transformacji po 1989 roku doprowadził w wielu miejscach do niewykorzystania potencjału technicznego, potencjału przemysłowego, a właściwie do jego zmarnowania. W ostatnich latach ciężka praca Polaków, połączona z poszukiwaniem najlepszych na świecie inwestorów, doprowadza do tego, że dzisiaj Polska gospodarczo wygląda zupełnie inaczej, a Polacy mogą tutaj tworzyć nowej miejsca pracy – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu stwierdził, że koreańska SK GROUP jest jedną z najlepszych w Polsce. Co prawda jako państwo nie posiadamy dzisiaj najnowocześniejszych technologii ale dysponujemy wartością dodaną w postaci znakomitych uczelni i dobrych pracowników.

Inwestycja SK Nexilis jak usłyszeliśmy od premiera wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju w sposób perfekcyjny. Nie tylko tworzy miejsca pracy, ale w szczególności tworzy potencjał kreatywności i innowacyjności w całej Polsce, tym bardziej, że Polska już dziś jest liderem elektromobilności w Europie. Na Podkarpaciu bowiem, zainicjowano Dolinę Wodorową, stawiając na nowoczesny rozwój mobilności i wykorzystanie wodoru.

LEE WAN-JAE: BĘDZIEMY DZIAŁAĆ W OPARCIU O POSZANOWANIE ŚRODOWISKA, SPOŁECZNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ I ŁAD KORPORACYJNY

Lee Wan-Jae, prezydent SKC. CEO mówił, że rozmowy o ulokowaniu inwestycji w Stalowej Woli trwały rok, zaś koreańska grupa jest obecna w Polsce od lat 15. Zakłady są odpowiedzialne za produkcję przedmiotów do codziennego użytku aż po materiały budowlane. Na Stalową Wolę zdecydowano się dlatego, że to miasto o dużym potencjale, przygotowanym pod inwestycje, z rozwiniętą infrastrukturą. W związku z tym, że powstaje Euro – Park Stalowa Wola, mający skupiać przemysł związany z elektromobilnością, stając się jego ośrodkiem na całą Europę, SKC. bez zastanowienia podjęła decyzję o ulokowaniu tu swojego biznesu. – Chcemy dokonać nakładu inwestycyjnego na 3 miliardy złotych. W pierwszej fazie powstanie zakład produkujący folię miedzianą w liczbie 50 tysięcy ton rocznie, które będą dostarczane klientom w całej Europie. W kolejnych etapach planujemy podwojenie naszego potencjału produkcyjnego aby być liderem e-mobility – stwierdził Lee Wan-Jae.

Prezydent SKC. CEO złożył deklarację, że firma będzie stale inwestować w Stalowej Woli, stając się liderem produkcyjnym na Europę, jednocześnie zdobywając szacunek mieszkańców miasta i regionu. – Nasza firma będzie funkcjonować w oparciu o zasadę ESG (przekładając na polski: środowisko, społeczna odpowiedzialność, ład korporacyjny), korzystając ze źródeł odnawialnej energii – zapewnił Lee Wan-Jae.

Jednocześnie inwestorzy prosili o wsparcie władze Polski, samorządu oraz instytucji publicznych aby pomogli im uzyskać dla inwestycji pomoc publiczną, nabycie nieruchomości oraz zapewnić dostawy niezbędnych mediów.

Szczegóły dotyczące powstającej fabryki w Stalowej Woli przekazał Young-Tae Kim, SK Nexilis CEO. Wyjaśnił, że folie miedziane to kluczowy element baterii elektronicznych, uznawanej za przyszłość technologii ekologicznej. Do 2025 roku firma chce na tyle rozszerzyć swój potencjał produkcyjny aby zająć pierwsze miejsce udziału w rynku.

Szacuje się, że nabycie gruntu i prace przygotowawcze pod inwestycję uda się zakończyć w połowie 2022 roku, zaś budowę fabryki w połowie 2024 roku. – Chcemy zainwestować 650 milionów euro, utworzyć setki nowych miejsc pracy, współpracować z ośrodkami edukacyjnymi. Ponadto planujemy korzystać w 100% z odnawialnych źródeł energii jako lider realizujący politykę ochrony środowiska – mówił Young-Tae Kim.

Mi-Ra Sun, ambasador Republiki Korei w Polsce powiedziała, że mimo iż nasze kraje dzieli ponad 7000 kilometrów, 11 godzin lotu samolotem, to łączy nas patrząc na historię obu państw walka o niepodległość, demokrację i odbudowywanie się po wojnie. – Nasza kultura, język są odmienne ale nasza wspólna wartość to szacunek do Marii Curie-Skłodowskiej, Fryderyka Szopena – stwierdziła ambasador.

STRONA POLSKA DZIĘKUJE ZA ZAUFANIE I DEKLARUJE WSPARCIE

– Dziękuje za zaufanie całej grupie SKC. CEO, że po raz kolejny podjęli decyzję o ulokowaniu inwestycji w Polsce. Prawie 3 miliardy nakładów, kilkaset miejsc pracy, nowoczesna technologie i rozwiązania przemysłowe to olbrzymia szansa dla Stalowej Woli, dla regionu, dla Podkarpacia. To największa inwestycja typu „greenfield” jaka miała miejsce w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Możecie być państwo pewni, że wszelkie potrzeby dotyczące mediów, zaopatrzenia w energię odnawialną będą realizowane w sposób przez Was oczekiwany – zapewnił Paweł Kolczyński, wiceprezes Zarządu ARP S.A. Poinformowano także o możliwości zasilenia nowej strefy farmą fotowoltaiczną o mocy do 100 megawatów, gdzie ARP bierze udział w jej uruchomieniu.

Krzysztof Drynda, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu koreańskich inwestorów nazwał przyjaciółmi, z którymi współpracuje od lat, tworząc sukces polskiej gospodarki.

KORPORACJA JAK MOTYL WYLĄDOWAŁA NA STALOWOWOLSKIEJ ZIEMI

Logo grupy SKC. CEO to kolorowy motyl i właśnie do jego motywu nawiązał prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny: – Chcę wyrazić radość w imieniu mieszańców, że te „skrzydła szczęścia” reprezentowane przez korporację SK lądują dzisiaj na ziemi stalowowolskiej. Te „skrzydła szczęścia” przynoszą wiadomość o historycznej inwestycji, która odmieni gospodarczo nasze miasto, nasz region i Polskę. Inwestycja o wartości 3 miliardów złotych na terenie obejmującym 56 hektarów to 20% powierzchni obecnej Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej.

– To co istotne to fakt, że grupa SK to lider pod względem technologii, patentów, ochrony środowiska. Dlatego jesteśmy dumni, że będą w Stalowej Woli inwestować z wielkim poszanowaniem miejsca, które będą tworzyć. Za ten wysoki standard ekologiczny serdecznie dziękuję – stwierdził prezydent.

Zdaniem włodarza miasta dzisiejsza uroczystość nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie premiera Mateusza Morawieckiego i władz publicznych, które widzą potrzebę rozwoju takich ośrodków jak Stalowa Wola. Z kolei rozpoczęcie budowy fabryki SK Nexilis zaplanowanej na przyszły rok jak powiedział Lucjusz Nadbereżny to godne uczczenie 85-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego jako symbolu odrodzenia tradycji przemysłowych naszego miasta.

Na koniec ceremonii wręczono decyzję o lokalizacji inwestycji i podpisano umowę o współpracy.

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px