Log In

VIVATECH – DZIĘKI RENAULT I JEANOWI-MICHELOWI JARRE’OWI SAMOCHÓD STAJE SIĘ MIEJSCEM WYJĄTKOWYCH DOŚWIADCZEŃ DŹWIĘKOWYCH

Renault przedstawia cele współpracy z Jeanem-Michelem Jarre’em, światowej sławy francuskim artystą i inżynierem dźwięku. 

Samochód jest świetnym miejscem do stworzenia synergii między technologią a środowiskiem. Renault przechodzi okres intensywnej transformacji i chciałem wykorzystać całą swoją wiedzę inżyniera dźwięku w świecie samochodów, który oferuje tak wiele możliwości doświadczania dźwięku. 

Jean-Michel Jarre, artysta i inżynier dźwięku

Jean-Michel Jarre wspiera Renault w pracach rozwojowych nad doświadczeniem dźwiękowym w przyszłych samochodach elektrycznych marki. Współpraca z artystą obejmie trzy dziedziny.

„LESS IS MORE” – NOWE DNA DŹWIĘKOWE KOKPITÓW PRZYSZŁYCH SAMOCHODÓW

Technologia pokładowa „Less is more” zastosowana w samochodzie koncepcyjnym Scenic Vision odzwierciedla dążenia Renault do zaprojektowania doskonałego systemu audio przy wykorzystaniu jak najmniejszej liczby komponentów. To podejście, które stawia na nowe technologie i zrównoważony rozwój, ma na celu dostarczenie unikatowych doświadczeń pasażerom w kabinie samochodu. Cały system dźwiękowy Scenica Vision został opracowany zgodnie z tym założeniem. Liczba głośników we wnętrzu została zmniejszona. Innowacyjna instalacja audio obejmuje głośniki nisko-średniotonowe wbudowane we wszystkich drzwiach i uzupełnione systemem „Sound Bubbles” w zagłówkach. Całość zapewnia pasażerom wysokiej jakości spersonalizowaną akustykę, dającą wrażenie zanurzenia w dźwięku i jego rozszerzenia.

NOWA SYGNATURA DŹWIĘKOWA SKOMPONOWANA PRZEZ JEANA-MICHELA JARRE’A 

Wraz z rozwojem samochodów elektrycznych przyszedł czas, aby na nowo zastanowić się nad dźwiękiem zarówno w kabinie, jak i na zewnątrz samochodu. Renault powierzyło Jeanowi-Michelowi Jarre’owi opracowanie nowej sygnatury dźwiękowej samochodów elektrycznych. Artysta wesprze zespół Renault swoim doświadczeniem i kreatywnością. Sygnatura dźwiękowa obejmuje funkcje sekwencji powitalnej przy wsiadaniu do pojazdu, całego systemu audio (komponenty, rozmieszczenie, algorytmy) i dźwięk emitowany przez samochód elektryczny przy prędkości poniżej 30 km/h, który ma ma celu ostrzeganie pieszych (VSP: Vehicle Sound Pedestrian).

„SONIC ROADS” – CHRONIONA PATENTEM USŁUGA RENAULT, KTÓRA ZAPEWNI ROZSZERZONE DOŚWIADCZENIE DŹWIĘKOWE NA CAŁEJ TRASIE

Jean-Michel Jarre weźmie również udział w dopracowaniu artystycznym pierwszego algorytmu innowacyjnego rozwiązania Renault „Sonic Roads”. To opatentowana przez Renault usługa, która oferuje idealną ścieżkę dźwiękową na każdą trasę – uwzględnia upodobania muzyczne kierowcy i parametry trasy, takie jak miejsca, pejzaże, prognozę pogody i porę dnia. Jean-Michel Jarre, który jest nie tylko muzykiem ale i badaczem dźwięku, zaproponuje połączenie danych kontekstowych dostarczanych przez samochód z kontentem muzycznym (muzyką, podcastami, informacjami itd.). Całkowicie nowe doświadczenie sensoryczne dostosowane do pejzaży na trasie pogłębi nasze poczucie łączności z otoczeniem.

Renault i Jean-Michel Jarre podpisali umowę o współpracy na co najmniej trzy lata. Wyniki tej współpracy zobaczymy w przyszłych modelach elektrycznych marki Renault. Ale już teraz możemy usłyszeć jej pierwsze efekty, ponieważ Jean-Michel Jarre był dyrektorem artystycznym systemów audio Harman Kardon, w które jest wyposażony Megane E-TECH i wszystkie kolejne modele marki.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px