Log In

Volkswagen uruchomił usługi mobilności na Astypalei 

Mobilność przyszłości staje się rzeczywistością na greckiej wyspie Astypalea. Usługa ridesharingu „ASTYBUS” i carsharingu „astyGO” zostały uruchomione w obecności premiera Grecji, Kyriakosa Mitsotakisa i prezesa zarządu Grupy Volkswagen, Herberta Diessa. Obie usługi korzystają wyłącznie z pojazdów elektrycznych i zapewniają znacznie lepszą mobilność na wyspie w porównaniu z poprzednim systemem transportu publicznego. Jest to kolejny krok w transformacji Astypalei: Do 2026 r. wyspa chce przejść na inteligentną, zrównoważoną mobilność i całkowicie zmodernizować swój system energetyczny. Wspólny projekt Grupy Volkswagen i Grecji posłuży jako poligon dla szybkiej dekarbonizacji transportu w Europie.
Herbert Diess, prezes zarządu Grupy Volkswagen: „Dyskusja o przejściu z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii w Europie zdecydowanie przyspieszyła. Volkswagen jest w awangardzie zmian, przewodząc transformacji w kierunku elektromobilności na Starym Kontynencie. Na Astypalei wprowadzamy nowe usługi mobilności, które są kolejnym krokiem w kierunku przyszłości. Ekscytujące jest obserwowanie, jak projekt się rozwija, a ludzie stają się coraz bardziej chętni do zmiany swoich przyzwyczajeń. To dowód, że szybkie przestawienie na ekologiczną mobilność i zieloną energię jest możliwe, jeśli firmy i rządy będą ze sobą współpracować.”

Kostas Frangogiannis, wiceminister spraw zagranicznych Grecji: „Projekt Astypalea to dowód, że stawiamy czoła przyszłości i jej wyzwaniom. Jestem bardzo dumny z naszych dotychczasowych osiągnięć na Astypalei. Dziś potrzeba dywersyfikacji i odejścia od tradycyjnych źródeł energii stała się jeszcze bardziej paląca w skali globalnej. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierali nasze wysiłki, rządowi, władzom lokalnym, przedsiębiorcom i obywatelom.”

Inteligentne, w pełni elektryczne usługi mobilności
Inteligentne usługi mobilności zastąpią tradycyjną linię autobusową, która do tej pory oferowała ograniczony transport publiczny na Astypalei. W przeciwieństwie do niej, usługi mobilności będą funkcjonować przez cały rok i połączą znacznie więcej miejsc na wyspie. Usługa ridesharingu ASTYBUS rozpocznie działalność z pięcioma Volkswagenami ID. Buzz, gdy model ten zostanie wprowadzony na rynek jesienią 2022 roku. Do tego czasu usługa będzie obsługiwana przez pojazdy ID.4. Za pośrednictwem usługi współdzielenia pojazdów astyGO klienci mogą wypożyczać samochody marki Volkswagen, a także skutery marki SEAT MÓ i rowery marki Ducati. Oczywiście wszystkie z napędem elektrycznym. Wszystkie pojazdy można rezerwować za pomocą smartfona i aplikacji astyMOVE.

Liczba samochodów elektrycznych na wyspie rośnie bardzo szybko. Po radiowozach dla policji, służbach lotniskowych i miejskich, które przesiadły się na samochody elektryczne już w ubiegłym roku, przyszła pora na pierwszy elektryczny ambulans. Pierwsza taksówka z napędem elektrycznym już wozi pasażerów po Astypalei, niedawno pierwszy prywatny użytkownik odebrał swój egzemplarz ID.3. Grecja oferuje atrakcyjne warunki zakupu aut elektrycznych, by promować ten rodzaj mobilności.

Nowa elektrownia słoneczna do ładowania floty pojazdów elektrycznych
System energetyczny wyspy będzie stopniowo przestawiany na energię odnawialną pochodzącą z lokalnych źródeł. Dziś uruchomiono drugą elektrownię słoneczną, która będzie generować energię do ładowania pojazdów elektrycznych. Ponadto Grecja ogłosiła przetarg na dalszą transformację systemu energetycznego. Do 2023 r. ze słońca będzie pochodzić około 3 MW zielonej energii, co pokryje 100 procent zapotrzebowania na energię potrzebną do ładowania pojazdów elektrycznych i ponad 50 procent całkowitego zapotrzebowania wyspy na energię. Do 2026 roku nowy system energetyczny zostanie rozbudowany do ponad 80 procent całkowitego zapotrzebowania na energię. Do tej pory wyspa była zaopatrywana w energię elektryczną przez generatory wykorzystujące silniki Diesla.

Wyniki badania opinii: Duże zainteresowanie elektromobilnością i inteligentną mobilnością
Według wstępnych wyników pierwszego badania, mieszkańcy Astypalei są bardzo zainteresowani pojazdami elektrycznymi i usługami inteligentnej mobilności. Ponad 65 procent respondentów stwierdziło, że przesiądzie się do pojazdu elektrycznego, jeśli jego zakup będzie wsparty dotacjami. Najważniejszą dla ankietowanych zaletą pojazdów elektrycznych jest ich niska szkodliwość dla środowiska, a największe obawy budzą koszty i infrastruktura ładowania. Ridesharing i carsharing mogłyby znacząco zmienić zachowania komunikacyjne mieszkańców wyspy. Prawie 50 procent respondentów stwierdziło, że w pewnych warunkach rozważy rezygnację z własnego pojazdu i przejście na korzystanie z nowych usług mobilności.

Badanie było przeprowadzone latem 2021 roku, wzięło w nim udział 221 osób. Pierwszy pełny raport z badania zostanie opublikowany w drugiej połowie 2022 roku. Naukowcy z Uniwersytetu Egejskiego (Grecja) i Uniwersytetu Strathclyde (Szkocja) przez kilka lat będą monitorować i oceniać projekt.

Projekt „Inteligentna i zrównoważona wyspa” ma na celu głębsze zrozumienie transformacji całego systemu. W ciągu pięciu lat Astypalea ma zostać w znacznym stopniu przestawiona na zrównoważoną mobilność i odnawialną energię – z pojazdami wyłącznie elektrycznymi, inteligentnymi usługami mobilności i ekologicznym, hybrydowym systemem energetycznym. Astypaleę odwiedza co roku około 36 000 turystów.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px