Log In

Fortum rozpoczyna projekt budowy sieci ciepłowniczej Zabrze-Bytom

Fortum rozpoczyna projekt budowy magistrali ciepłowniczej, która pozwoli na połączenie bytomskiej sieci z nowoczesną elektrociepłownią, powstającą w Zabrzu. Firma podpisała umowę z ILF Consulting Engineers Polska, który zostanie inżynierem kontraktu i będzie pełnił rolę doradczą oraz udzielał wsparcia w realizacji inwestycji, której wartość szacowana jest na kilkanaście milionów euro. 

Wybór ILF stanowi pierwszy krok w kierunku realizacji budowy sieci Zabrze-Bytom, która ma zostać ukończona w drugim kwartale 2018 roku. Na mocy porozumienia firma będzie doradzała Fortum w kwestii wyboru generalnego wykonawcy sieci, a następnie nadzorowała jego prace.

– Nowa elektrociepłownia ma docelowo służyć jako podstawowe źródło ciepła dla obu miast. Aby było to możliwe konieczne jest wybudowanie odcinka sieci ciepłowniczej o długości około 10 kilometrów, który połączy istniejącą w Bytomiu infrastrukturę ciepłowniczą z powstającą w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownią. Liczymy na dalszą udaną współpracę z firmą ILF, która pełni już rolę konsultanta dla budowy zakładu w Zabrzu i związany z tym efekt synergii – mówi Adam Kampa manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum.

Jak poinformowali przedstawiciele Fortum przetarg na wybór generalnego wykonawcy nowej magistrali ciepłowniczej powinien zostać ogłoszony w pierwszym kwartale przyszłego roku. Z kolei pierwsze prace w terenie związane z budową sieci mają się rozpocząć w drugiej połowie 2016 roku. Nowa magistrala będzie wybudowana w całości z rur preizolowanych, wyposażonych w pełni automatyczny system wykrywania awarii, co pozwoli na natychmiastową lokalizację nawet najmniejszych nieszczelności.

ILF Consulting Engineers Polska pełni również rolę konsultanta EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management) dla budowy nowoczesnej elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Nowe źródło zastąpi wyeksploatowane jednostki opalane węglem, zainstalowane obecnie w zakładach Fortum w Zabrzu oraz Bytomiu i znacząco wpłynie na ograniczenie emisji CO2 i innych substancji w regionie. Zgodnie z planem, nowy zakład zostanie oddany do eksploatacji w 2018 roku i będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w obu miastach.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px