Log In

Kraków: poprawiła się jakość powietrza

Poprawiła się jakość powietrza w Krakowie. W związku z tym od północy w mieście nie będzie darmowych przejazdów autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego – poinformowało w sobotę biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ciągu ostatnich ośmiu godzin średni poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10 spadł poniżej 150 mikrogramów na metr sześć.

Jeśli wartość ta – liczona jako średnia z czterech stacji pomiarowych – jest przekroczona, to zgodnie z uchwałą rady miasta wprowadzana jest darmowa komunikacja, by nakłonić mieszkańców do pozostawienia aut w domu.

Sobota była pierwszym dniem, w którym zastosowano obowiązujące od 26 grudnia nowe regulacje.

Według rzecznika MPK Marka Gancarczyka trudno powiedzieć, ile osób skorzystało z takiej możliwości i zrezygnowało z poruszania się własnym samochodem. „Wiele osób dzwoniło na dyspozytornię, by upewnić się, czy darmowe przejazdy komunikacją miejską rzeczywiście obowiązują” – powiedział PAP Gancarczyk.

Stan powietrza jest monitorowany stale. W przypadku ponownego wystąpienia wysokiego poziomu dobowego zanieczyszczeń pyłem zawieszonym, komunikaty dotyczące komunikacji będą podawane między godziną 17 a 18.30.

Władze Krakowa szacują, że w ciągu roku może być od 12-15 dni z takim poziomem zanieczyszczeń, który upoważniałby do wprowadzenia darmowych przejazdów. (PAP)

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px