Log In

Zakopane stawia na Solarisy

Konsorcjum Solaris Bus & Coach S.A. oraz Millenium Leasing wygrało przetarg na dostawę czterech autobusów dla miejskiej spółki TESKO z Zakopanego. Solarisy Urbino 8,9 LE będą obsługiwać dwie linie, których uruchomienie od kwietnia tego roku planują władze samorządowe stolicy polskich Tatr. 

Autobusy zostaną wydzierżawione na okres trzech lat z możliwością ich wykupu końcowego. Dostawa pierwszych dwóch sztuk planowana jest na marzec, a drugiej transzy na sierpień 2016. Już dzisiaj wiadomo, że Solarisy będą kursować na trasie dworzec PKP – Olcza  – ulica Wojdyły, a także na linii pomiędzy ulicą Cyrhla, dworcem PKP i Krzeptówkami.

Urbino dla firmy TESKO to pojazdy o długości 8,9 metra, w części niskopodłogowe. Model zakupiony przez Zakopane jest najmniejszym z produkowanych niskowejściowych Solarisów. Został skonstruowany głównie z myślą o pokonywaniu wąskich i krętych tras podmiejskich, lecz równie dobrze radzi sobie na ulicach miast, zwłaszcza na mniej uczęszczanych liniach. Te cechy w połączeniu z ekologicznym i niezawodnym silnikiem Cummins ISB6.7 E6 250B (187 kW) sprawiają, że autobus polskiego producenta jest idealnym rozwiązaniem dla zimowej stolicy Polski. Urbino 8,9 LE Będą wyposażone między innymi w specjalne miejsce przeznaczone do przejazdu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Dodatkowo na pokładzie każdego z autobusów będą zamontowane biletomaty.

Dostawa czterech Solarisów do Zakopanego nie jest debiutem tej marki u podnóża Tatr. W roku 2013 testowany był tutaj elektryczny Urbino. Kursował między innymi na trasie do Morskiego Oka i do Kuźnic. Już za kilka miesięcy o zaletach autobusów miejskich Urbino będą mogli przekonać się pasażerowie regularnych linii miejskich.

Otwarcie dwóch linii w Zakopanem jest początkiem budowy komunikacji miejskiej na większą skalę. Od stycznia 2017 planowane jest uruchomienie kolejnych piętnastu linii, a ich obsługą zajmą się przewoźnicy, którzy na podstawie konkursu ofert otrzymają koncesje.
Informacje o firmie Solaris Bus & Coach S.A.
Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem autobusów miejskich Solaris Urbino, trolejbusów Solaris Trollino, autobusów międzymiastowych Solaris InterUrbino, autobusów specjalnych oraz tramwajów Solaris Tramino. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku firma wytworzyła blisko 13 000 autobusów, które jeżdżą po drogach 29 krajów w blisko 600 miastach. Solaris Bus & Coach S.A. to firma rodzinna, jej założycielami i właścicielami są Solange i Krzysztof Olszewscy. Przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek polski autobusy niskopodłogowe i w krótkim czasie zdobyło pozycję lidera w tym segmencie, utrzymując ją po dziś dzień. Firma od początku działalności dynamicznie się rozwija i powiększa ofertę o kolejne modele autobusów oparte na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Najnowszym produktem marki Solaris jest autobus z napędem elektrycznym Solaris Urbino electric. W polskich fabrykach pracuje 2 300 osób a blisko 500 osób zatrudnionych jest w zagranicznych oddziałach.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px