Log In

będziemy potrzebować coraz mniej węgla

Przemiany zachodzące w polskiej energetyce między innymi w zakresie wzrostu sprawności nowobudowanych bloków, a także obniżenie energochłonności przemysłu sprawiają, że będziemy potrzebowali coraz mniej węgla – mówił podczas debaty „Czy Polskę stać na wygaszanie kopalń?” dr Michał Wilczyński.
W perspektywie długofalowej, będziemy potrzebować coraz mniej węgla, jako że nowo budowane bloki mają coraz wyższą sprawność – mówił Wilczyński, ale jednocześnie zwracał uwagę, że zamknięcie kopalń doprowadziło do dramatycznej sytuacji w wielu miastach. W jego ocenie pokazuje to, że kopalni nie można zamknąć nagle i masowo, ale trzeba ten proces przeprowadzić stopniowo, z zaangażowaniem ludzi – górnicy, jeśli widzą takie możliwości, inwestują w wykształcenie dzieci i swój rozwój, zdając sobie sprawę, że górnictwo nie daje perspektyw dobrej pracy w przyszłości.

Zdaniem Wilczyńskiego, programem dla rozwoju Polski może stać się energetyka prosumencka. Przywołując analizy prof. Jana Popczyka, zaakcentował, że konieczne jest wypracowanie społecznej doktryny energetycznej. Szczególnie ważne jest znalezienie równowagi między ekonomią – animowaniem przedsiębiorczości, a kwestiami pracowniczymi.

– Należy wykorzystać potencjał transformacji energetycznej do modernizacji struktury społecznej i demokracji – podsumował Wilczyński.

Jednocześnie podkreślił on, że strategia rozwoju polityki energetycznej powinna być konsensusem ponad podziałami politycznymi oraz, Polska nie może zaprzeczać rzeczywistości, którą jest globalne odchodzenie od węgla.

Źródło: CIRE.pl

Warsaw

Banner 468 x 60 px