Log In

Kolejna tura rozmów w kw 14 marca

Kilka godzin trwały piątkowe (4 marca) rozmowy p.o. prezesa Tomasza Rogali i zarządu Kompanii Węglowej ze związkowcami. Przed godz. 13. media dowiedziały się, że rozmowy są trudne, ale negocjującym nie brakuje optymizmu i będą kontynuowane 14 marca.

Przypomnijmy: 11 kopalń i 4 zakłady należących dziś do Kompanii Węglowej ma najdalej do połowy roku (Ministerstwo Energii twierdzi, że nastąpi to 1 maja) mają najdalej do połowy roku przejść do Polskiej Grupy Górniczej. W Kompanii trwa spór zbiorowy. Związkowcy domagają się potwierdzenia, że tegoroczne średnie miesięczne wynagrodzenia górników nie będą niższe niż w ubiegłym roku.

Nie bardzo wiadomo, o czym mówiono w piątek (4 marca) w sali konferencyjnej na parterze w siedzibie Kompanii Węglowej. Związkowcy nie byli wylewni, a prezes Rogala ograniczył się do krótkiego oświadczenia.

Na pytanie skierowane Bogusława Hutka, o to, jak odbiera deklaracje ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego („związki i zarząd KW muszą wypracować formułę wynagradzaniaˮ), przewodniczący kompanijnej Solidarności odpowiedział:

– Nie wiem dlaczego pan minister tak powiedział. Minister przedstawił nam tylko ogólny zarys sytuacji. Natomiast z zarządem rozpoczęliśmy rozmowy w temacie średnich wynagrodzeń i jest otwarcie na rozmowy i będą one kontynuowane 14 marca od godziny dziesiątej. I pewnie zarząd będzie miał dużo więcej informacji, które nas też interesują.

– Mamy pełną nadzieję, że będzie podpisane porozumienie w sprawie płac na 2016 r. Potwierdzam, że jest otwarcie na rozmowy i zbliżenie naszych stanowisk. Mam nadzieję, że 14 marca dojdzie do porozumienia. Podczas spotkania przedyskutowano temat średnich miesięcznych wynagrodzeń w dwóch poprzednich latach, w kontekście obecnego roku. Dochodzimy do wspólnego stanowiska, że nie zagraża to na dzień dzisiejszy ani firmie ani przyszłej firmie (PGG – przyp. red.) – poinformował dziennikarzy Przemysław Skupin ze WZZ Sierpień 80.

Krótkie oświadczenie wygłosił prezes Krzysztof Rogala:

– Pierwszy etap tych rozmów jest za nami. Poznałem panów ze związków zawodowych, ludzie bardzo bezpośredni, nie ukrywają tego, co myślą. Rozmowy są trudne, ale mam nadzieję, że w kolejnych dniach, czternastego marca, będziemy dochodzić do porozumienia. Myślę, że to się uda.

W spotkaniu w Kompanii uczestniczył przez dwie godziny Krzysztof Tchórzewski (wiceminister Grzegorz Tobiszowski również). Minister energii przed spotkaniem powiedział dziennikarzom:

– Poszukujemy maksymalnych oszczędności w funkcjonowaniu spółek górniczych. W każdej z nich w tej chwili są powołane społeczne zespoły audytowe, którym przewodzą parlamentarzyści. Każdy zespół ogląda wszystkie sprawy spółki, od systemu wydobycia, po rzeczy kosztowe, wydatki i inne. Będziemy musieli złożyć to związkom – przedstawimy to wszystko i dopiero złożymy system finansowy PGG.

Audyt prowadzony jest pod kierownictwem Adama Gawędy, senatora PiS. Ma być zakończony 11 marca.

Warsaw

Banner 468 x 60 px