Log In

NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia

Do końca marca Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przeprowadzić weryfikację wszystkich prowadzonych programów priorytetowych – pisze „Rzeczpospolita” i zwraca uwagę, że nowe zasady wsparcia mogą oznaczać ograniczenie dotacji na rzecz niskooprocentowanych pożyczek.

Wśród programów, w których może dojść zmian w zasadach przyznawania wsparcia, dziennik wymienia między innymi te adresowane do osób prywatnych. Gazeta pisze o popularnych programach: Prosument oraz Kwaka i Ryś.

Dziennik przypomina, że budżet programu prosument sięga 800 mln zł, a dotychczas zawarto umowy dofinansowania na łączną kwotę prawie 290 mln zł. W ramach programu Ryś do podziału jest 400 mln zł, o 100 mln ubiegały się WFOŚiGW, a na pulę 300 mln przeznaczonych dla banków nie znaleźli się chętni. „Rzeczpospolita” podkreśla jednocześnie, że bardzo duże zainteresowanie towarzyszy adresowanemu do samorządów programowi Kawka, który ma pomóc w ograniczaniu tzw. niskiej emisji. Według informacji uzyskanych przez dziennik zainteresowanie pieniędzmi przekracza dostępne środki. W ostatnim naborze, w którym do rozdysponowania jest 120 mln zł, wpłynęło prawie 60 wniosków.

Cytowany przez dziennik Sławomir Kmiecik z biura prasowego NFOŚiGW tłumaczy, że fundusz nie zamierza rezygnować z programów wsparcia dla osób indywidualnych, a analizy mają umożliwić dobór najbardziej efektywnego i spójnego systemu finansowania.

Jak pisze „Rz” z wyjaśnień fundusz wynika między innymi, że po analizie niewykluczone jest przesuwanie pieniędzy na inne cele zgodnie ze zidentyfikowanymi priorytetami. Jednocześnie dziennik podkreśla, że choć na chwilę obecną Fundusz tego oficjalnie nie potwierdza, to można się spodziewać zwiększeniu udziału pożyczek kosztem bezzwrotnych form finansowania, co sygnalizował nowy prezes NFOSiGW Kazimierz Kujda.

Warsaw

Banner 468 x 60 px