Log In

Zmiana ustawy o OZE wspiera różnorodność

Autorzy ustawy przyjęli, że będzie u nas energetyka tylko jednego typu, czyli tak naprawdę, jeżeli chodzi o OZE, to tylko energetyka wiatrowa. Dlatego, że z punktu widzenia kosztów budowy siłownie wiatrowe są najtańsze. Tymczasem jeśli chodzi o oczekiwania społeczności lokalnej, miks energetyczny w zakresie odnawialnych źródeł energii powinien być szerszy. Chodzi o to, aby była zarówno energetyka wiatrowa, jak ale i inne technologie. Temu będą poświęcone te zmiany, które zostaną wprowadzone w rozdziale czwartym – stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski w wypowiedzi dla programu „Biznes z Energią” w TVP Info cytowanej przez BiznesAlert.pl.
Minister Tchórzewski został zapytany przez prowadzącą Agnieszkę Łakomą o to, dlaczego resort zdecydował się na dokonanie zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii.

Ministerstwo energii chce, by na zmianach ustawy zyskali proporcjonalnie wszyscy producenci energetyki odnawialnej.

– Chodzi o to, aby proporcjonalnie zyskali wszyscy, czyli zarówno ci, którzy będą budowali wiatraki, ale także ci, którzy będą ustawiali panele fotowoltaiczne oraz ci, którzy będą budowali biogazownie. Dążymy do tego aby energia odnawialna była tak samo pewna jak energia tradycyjna. A więc do tego potrzebne są tzw. klastry, tzn. żeby w jednym miejscu były różnorodne źródła energii odnawialnej – wyjaśniał minister Tchórzewski.

Według szefa resortu lokalne klastry energetyczne umożliwią gminom wykorzystanie różnorodnych technologii produkcji energii, które wzajemnie będą się uzupełniać.

– W praktyce chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, które na ich terenie istnieją. Samorządy mają oczyszczalnie ścieków i na ich bazie mogą postać biogazownie. Ta oczyszczalnia ma także budynki i dachy więc może zostać zastosowana fotowoltaika. Wokół oczyszczalni ścieków na ogół w pobliżu nie ma budowli i mogą tam stanąć wiatraki – mówił na antenie TVP Info minister Tchórzewski.

Na pytanie prowadzącej o to, czy wszystko zmierza do tego abyśmy płacili mniej za energię Tchórzewski odpowiedział, że ,,zmierza do tego, żebyśmy bez potrzeby za dużo nie płacili. Koszt odnawialnych źródeł energii ponosiliby obywatele w cenie energii elektrycznej. Dotychczas było tak, że w tej cenie takiego kosztu OZE obywatel nie widział. Dążymy do tego, żeby ten koszt był widoczny w cenie i żeby było widać ile nas to kosztuje.”

Minister Tchórzewski odniósł się do kwestii udziału OZE w mikście energetycznym Polski oraz wydatków na zieloną energię. – Pod koniec 2015 roku udział odnawialnych źródeł energii w energii ogólnej wyniósł 12 procent. UE na koniec 2015 roku wymaga od nas 10 procent. W związku z tym, że przekroczyliśmy ten poziom, jesteśmy jednym z liderów w zakresie ilości mocy zainstalowanej w OZE. Kosztuje to nas jako obywateli ok. 700 mln złotych plus nasz budżet, czyli te pieniądze, które wydajemy np. ze środków UE, mogą być wydane na inne cele. Łącznie energetyka odnawialna to 5 mld złotych dodatkowych kosztów w stosunku do energii węglowej – powiedział minister.

Ponadto ministerstwo energii chce wspierać i promować energetykę odnawialną, temu służyć mają zmiany w ustawie.

– Chciałbym zapewnić, że zmiana tej ustawy jest proobywatelska. Chcemy aby energetyka była jak najszerzej obywatelska. Żeby każdy obywatel, który ma do dyspozycji jakieś podwórko, czy dach miał możliwość uczestniczenia w tych mikroinstalacjach obywatelskich – odpowiedział minister Tchórzewski zapytany o to, w jaki sposób chce przekonać przeciwników zmian w ustawie o OZE.

Warsaw

Banner 468 x 60 px