Log In

Chcą inwestować w radomskie ciepłownictwo

Enea chce zainwestować w radomskie ciepłownictwo – prezes koncernu złożył propozycję współpracy lokalnym władzom. Prezydent Radomia zapowiedział, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, bo miejska spółka ciepłownicza wymaga kilkusetmilionowych nakładów.

Właścicielem miejskiej sieci ciepłowniczej w Radomiu jest Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec. Większościowym akcjonariuszem spółki jest Gmina Miasta Radom.

– Enea, jako firma dość mocno zakorzeniona w tym regionie (w Kozienicach, 50 km od Radomia, znajduje się elektrownia zarządzana przez spółkę Enea Wytwarzanie – dop. PAP), wyszła z inicjatywą współpracy ze spółką Radpec, (…) żeby wspólnie zastanowić się nad koncepcją modernizacji infrastruktury, ewentualnie nowych inwestycji w Radomiu – poinformował w poniedziałek (9 maja) w Radomiu prezes Mirosław Kowalczyk podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez parlamentarzystów PiS, pośredniczących w rozmowach koncernu z władzami Radomia. Kowalik dodał, że spółka ma doświadczenie w przedsięwzięciach związanych z ciepłownictwem – m.in. w Białymstoku, Pile, Obornikach.

Prezes Enei nie chciał mówić o szczegółach propozycji złożonej w formie listu intencyjnego władzom miasta. – Na razie poszukujemy modelu biznesowego, w którym moglibyśmy nawiązać współpracę z Radomiem – dodał Kowalik, pytany przez dziennikarzy, czy Enea byłaby zainteresowana przejęciem części akcji Radpecu, czy inwestowaniem na innych zasadach w zasoby firmy.

Prezydent Radomia Radosław Witkowski potwierdził, że miasto będzie szukać biznesowego partnera, gdyż miejska spółka ciepłownicza – aby dostosować się do wymogów unijnych – potrzebuje dużych nakładów finansowych.

– Do 2022 r. trzeba w Radpec zainwestować kilkaset milionów zł. Nie mamy możliwości uzyskania na ten cel dofinansowania unijnego, a to oznacza potrzebę poszukiwania pieniędzy z zewnątrz – powiedział w poniedziałek dziennikarzom Witkowski. -Planujemy przeprowadzenie transparentnej procedury zmierzającej do wyłonienia potencjalnego partnera biznesowego i jesteśmy otwarci na rozmowy z każdym podmiotem, także z Eneą, który zaoferuje korzystne dla Radomia rozwiązania – dodał Witkowski.

Według posła PiS Marka Suskiego, który pośredniczył w rozmowach Enei z władzami Radomia, wybór polskiej spółki byłby dla miasta najbardziej korzystny. – Tego rodzaju inwestycja krajowego bardzo poważnego koncernu, który ma doświadczenia w ciepłownictwie i energetyce, byłaby naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem, długofalową inwestycją, która na wiele lat zabezpieczyłaby dostawę energii cieplnej i elektrycznej – ocenił parlamentarzysta.

Także zdaniem b. prezydenta Radomia, a obecnie posła PiS Andrzeja Kosztowniaka, Enea jest najlepszym partnerem do zawiązania spółki celowej z radomskim Radpecem. – To najstabilniejszy, najzamożniejszy partner, najbardziej przewidywalny i taki, który w perspektywie kilkudziesięciu lat gwarantuje nam to, że bardzo ważny element naszego życia – energia elektryczna i ciepło – będzie pozostawał w naszych rękach, co powinno być pewnego rodzaju racją stanu nie tylko dla państwa polskiego, ale także dla samorządów – stwierdził Kosztowniak.

Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec to spółka akcyjna zajmująca się wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła. Produkowane przez spółkę ciepło dostarczane jest do budynków mieszkalnych, zakładów przemysłowych, instytucji i obiektów użyteczności publicznej. Sieć ma ponad 167 km długości i dostarcza ciepło do 982 węzłów cieplnych.

Warsaw

Banner 468 x 60 px