Log In

Minister Tchórzewski: Nie ma bezpiecznych dostaw energii bez energetyki konwencjonalnej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wziął udział w odbywającym się w Katowicach Europejskim Kongresie Gospodarczym. Uczestniczył m.in. w panelu dyskusyjnym „Energia i klimat- horyzont 2030. Scenariusz dla świata i Europy”, który odbył się 18 maja 2016 r.

Minister Tchórzewski podkreślił, że Polska stara się prowadzić swoją politykę energetyczną w oparciu o efektywne wykorzystanie krajowych źródeł energii. Przypomniał, że w najbliższych latach do Krajowego Systemu Energetycznego włączone zostaną trzy nowe bloki – w Jaworznie, Opolu i Kozienicach. – Będą to nowoczesne obiekty gwarantujące wysoką sprawność wytwarzania. Tego typu inwestycje stanowią istotny element technologicznej transformacji energetycznej Polski – powiedział.

Szef resortu energii zaznaczył również, że wzrost efektywności energetycznej to skuteczne narzędzie zmniejszania emisji. – Działania podejmowane w tym obszarze nie muszą przyczyniać się do osłabienia energetyki węglowej – ocenił.

Minister Tchórzewski nawiązał ponadto do podejścia UE w zakresie energetyki odnawialnej. Wskazał m.in. na konieczność poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby zrównoważyć pozycję energetyki konwencjonalnej na tym rynku. – Nie możemy sobie pozwolić na utratę zdolności inwestycyjnej spółek energetycznych w źródła konwencjonalne, które obecnie stanowią podstawę naszego systemu elektroenergetycznego – ocenił.

W panelu udział wzięli m.in.: wiceminister energetyki Litwy Aleksandras Spruogis, były premier RP, europoseł Jerzy Buzek oraz prezes zarządu PGNIG S.A. Piotr Woźniak.  Dyskutowano o strategicznych celach polityki UE w dziedzinie energii, pakiecie klimatyczno-energetycznym, bezpieczeństwie dostaw energii i kierunkach modernizacji sektora w Europie i Polsce.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px