Log In

Minister Tchórzewski: Polscy studenci i absolwenci energią dla przyszłości sektora energetycznego w Polsce

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski oraz prezesi PGE Polskiej Grupy Energetycznej – Henryk Baranowski, PKN ORLEN – Wojciech Jasiński oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – Piotr Woźniak, podpisali 16 maja 2016 r. porozumienie dotyczące zorganizowania i przeprowadzenia adresowanego do studentów programu stażowego pn. „Energia dla Przyszłości”.

W Programie udział weźmie dwudziestu jeden studentów V roku studiów jednolitych lub II roku studiów uzupełniających i absolwentów wyższych uczelni: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczestnicy programu stażowego zostaną wyłonieni w ramach rekrutacji otwartej dla wybranych wydziałów powyższych uczelni.

Wierzę, że projekty takie jak ten, który dziś wspólnie inicjujemy stanowią istotny element rozwoju sektora energii. To właśnie młodzi ludzie, najlepsi studenci i absolwenci polskich uczelni, ich aktywność, wiedza i pomysły są szansą na stałe podniesienie innowacyjności i konkurencyjności tego obszaru – powiedział minister Tchórzewski podczas uroczystości podpisania porozumienia. Dodał, że zaangażowanie spółek skarbu państwa w realizację programu stażowego jest potwierdzeniem wagi i roli jaką nauka i edukacja mogą odegrać w rozwijaniu polskiej energetyki.

20160516_Program9

Z kolei prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Henryk Baranowski zwrócił uwagę, że umożliwienie rozwoju młodym ludziom, to umożliwienie rozwoju innowacyjnego biznesu. – Jako lider rynku energetycznego w Polsce chcemy uczestniczyć w tworzeniu zaplecza kompetentnej kadry przyszłych pracowników sektora energetycznego. Zainteresowanie obecnych studentów pracą w energetyce jest szczególnie ważne ze względu na lukę pokoleniową, która może dotknąć naszą branżę w przyszłości – dodał. Zaznaczył także, że PGE Polska Grupa Energetyczna traktuje to zadanie jako szansę i wyzwanie. – Wiemy, jak ważne są pierwsze zawodowe doświadczenia, dlatego proponujemy najlepszym studentom staż pod okiem naszych doświadczonych specjalistów, poznanie specyfiki branży i możliwość udziału w najciekawszych projektach realizowanych przez GK PGE – podkreślił.

Prezes PGNiG, Piotr Woźniak, z kolei zwrócił uwagę, że PGNiG jako jedna z kluczowych spółek polskiej gospodarki, potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry. – Program ten pomoże nam znaleźć „najlepszych z najlepszych”. Nie tylko pod względem wykształcenia, ale także kreatywnych i otwartych na nowe wyzwania ludzi. Takich stażystów chcemy i jeśli się sprawdzą, będą mieli szanse na stałą pracę w PGNiG – dodał.

Prezes PKN ORLEN Wojciech Jasiński powiedział z kolei, że według badań rynku dziś pracownik, szczególnie młody, poza oczekiwaniem płacy pragnie ciekawej pracy, poszerzenia swojego doświadczenia oraz rozwoju kompetencji. – Jesteśmy jedną z czołowych firm w Centralnej Europie, Koncernem działającym na czterech kontynentach i prawie 60 rynkach na świecie. Mamy niezwykle szeroki wachlarz zawodów i dwa mocno zaawansowane projekty energetyki przemysłowej, inwestycje petrochemiczne i bardzo otwartą politykę innowacyjności – dodał. Podkreślił także, że zdaje sobie sprawę, że zdobyta wiedza na starcie, szczególnie na stażu jest bardzo ważnym fundamentem dla rozwoju młodego pokolenia. – Dlatego zaangażowaliśmy się w program pod auspicjami Ministerstwa Energii – podkreślił.

Program Stażowy będzie odbywał się w okresie od 1 października 2016 r. do 30 września 2017 r. Uczestnicy mają odbyć płatny staż u każdego z organizatorów. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu, zaś ogłoszenie wyników naboru nastąpi w sierpniu 2016 r.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px