Log In

Gazoport inwestycją o charakterze przełomowym

Ta inwestycja ma charakter przełomowy, stoimy w miejscu, gdzie zrealizowała się wielka wizja – powiedział w sobotę (18 czerwca) prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości nadania imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego terminalowi LNG w Świnoujściu.

– Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jestem tu po to, aby przede wszystkim podziękować wizjonerowi; temu, kto natchnął polskich polityków nastawionych patriotycznie i rozumiejących potrzeby naszego kraju, aby to strategiczne przedsięwzięcie zrealizować. Jestem tu po to, by podziękować prezydentowi, profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu – powiedział Duda podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy bramie terminala.

Jak dodał, to prezydent Kaczyński od początku swej prezydentury „jasno wykładał kwestie polskich interesów, które muszą być zrealizowane, aby Polska była państwem prawdziwie niezależnym, prawdziwie suwerennym, a w związku z tym w efekcie prawdziwie silnym”. – Jednym z najważniejszych elementów tej wizji było bezpieczeństwo energetyczne – dodał.

– Jeśli chodzi o polską suwerenność gazową, pierwszym elementem tej suwerenności była idea utworzenia w Polsce gazoportu, terminalu gazu skroplonego, który będzie można przyjmować w sposób swobodny i będzie to całkowicie polska, nasza decyzja, którego dostawcę wybierzemy, bo ich jest na świecie wielu – mówił Duda.

Dodał, że prezydent Kaczyński chciał budować pozycję Polski także „poprzez szacunek, jaki będziemy zdobywali wśród innych”. – Szacunek zdobywa się m.in. przez to, że można coś komuś uczciwie, na zasadach partnerskich zaoferować, że można komuś po prostu pomóc, że można być czyimś partnerem. I ten terminal to partnerstwo buduje, bo on wpisuje się w europejski system dostaw gazu i zasadę europejskiej solidarności energetycznej, umożliwia dostarczanie gazu także do innych państw niż Polska – mówił Duda.

– Mam nadzieję, że będzie umożliwiał także alternatywną dostawę gazu dla Ukrainy, która dziś jest w ogromnie trudnej sytuacji i która w tym zakresie także potrzebuje wsparcia i o swoją suwerenność walczy – podkreślił prezydent.

Koncepcja budowy gazoportu została przedstawiona 22 maja 2006 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego podczas obrad Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W piątek do terminala wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px