Log In

GPW otwarta na wspołpracęz chinskimi inwestorami

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada ono m.in. wymianę informacji na temat sytuacji na rynkach kapitałowych wcelu wspierania ich rozwoju. Analogiczne porozumienie GPW zawarła również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu.

– Chiny poszukują w naszej części Europy bezpiecznej przystani, w której zacumują część swoich ogromnych aktywów. W dynamicznie zmieniającym się międzynarodowym układzie sił Warszawa jest dla Pekinu naturalnym wyborem. Oficjalna wizyta wPolsce Xi Jinpinga, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, nie tylko to potwierdza, ale także pokazuje, że nasz kraj ma szansę włączyć się w globalne procesy. Jako jedyny kraj UE nie tylko uniknęliśmy recesji, ale także odnotowaliśmy wzrost. Polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach i jest wolna od nierównowag makroekonomicznych. W naszej części Europy jesteśmy najwięksi, mamy najwięcej ludności. To potencjał, dzięki któremu chińskie firmy i inwestorzy mogą osiągnąć w Polsce większe korzyści niż w którymkolwiek innym kraju Europy – mówi Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu GPW, która sygnowała porozumienie w imieniu giełdy.

Haitong Bank jest międzynarodowym bankiem inwestycyjnym należącym do Haitong Securities, jednego z największych brokerów papierów wartościowych wChinach. To pierwszy globalny uczestnik rynków kapitałowych mający właściciela wywodzącego się z Azji, prowadzący na dużą skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce. – Bardzo cieszymy się z możliwości nawiązania bliższej współpracy z największą giełdą papierów wartościowych w Europie Środkowo- -Wschodniej. Wierzymy, że wspólnie stworzymy platformę służącą efektywnej wymianie informacji na temat rynków finansowych, zacieśnianiu relacji oraz współpracy w wybranych obszarach – powiedział José Maria Ricciardi, CEO Haitong Bank SA.

W dniach 19-21 czerwca z oficjalną wizytą w Polsce przebywa Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Na zaproszenie Haitong Bank 20 czerwca do Warszawy przyjechała również delegacja przedstawicieli Stowarzyszenia Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu (Chinese Securities Association in Hong Kong, CSAHK) oraz grupa inwestorów z Szanghaju. Celem wizyty jest zapoznanie chińskich instytucji finansowych z rynkiem kapitałowym w Polsce oraz jego najważniejszymi uczestnikami. Wśród omawianych tematów mają znaleźć się możliwości nawiązania współpracy między chińskimi inwestorami apolskim biznesem, jak również możliwość wprowadzenia do obiegu na polskim rynku kapitałowym produktów finansowych denominowanych w RMB. Porozumienia GPW o współpracy z Haitong Bank i CSAHK mają na celu wspieranie tego rodzaju współpracy w przyszłości.

– Właściciel taki jak Haitong jest ważnym wyróżnikiem na polskim rynku – umożliwia wykorzystanie jego doświadczenia brokerskiego zdobytego na giełdach w Chinach, a także wysokiej kapitalizacji Grupy. Inicjatywy takie jak dzisiejsze porozumienie dowodzą, że Haitong wypełnia ważną niszę

wusługach bankowości inwestycyjnej w Polsce i buduje most między rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Bartłomiej Dmitruk, Senior Country Officer Haitong Bank w Polsce.

– Chiny są jedną z najszybciej rosnących gospodarek świata i miejscem, gdzie dynamicznie rozwijają się centra finansowe o globalnym znaczeniu. Celem porozumienia z Haitong Bank jest nawiązanie bliższych, korzystnych dla obu stron relacji biznesowych. Ich efektem, poza lepszym wzajemnym zrozumieniem sytuacji na rynkach, na których działamy, będzie pogłębienie relacji z kluczowymi interesariuszami nie tylko w Chinach, ale także w całej Azji – powiedziała Małgorzata Zaleska, Prezes Zarządu GPW.

Warsaw

Banner 468 x 60 px