Log In

Trwa analiza sytuacji w Tauronie

Resort energii analizuje sytuację w grupie Tauron, w tym inwestycje rozpoczęte w poprzednich latach; planowane są też zmiany organizacyjne, które mają pozwolić lepiej wykorzystać potencjał tego podmiotu – powiedział w środę (22 czerwca) w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Przyznał, że sytuacja finansowa grupy jest trudna, ale nie jest planowana redukcja zatrudnienia czy obniżka płac.

O sytuację w Tauronie pytali w środę w Sejmie posłowie Barbara Chrobak i i Jarosław Porwich (Kukiz 15).

– Jakie są przyczyny ogromnego, wynoszącego 8 mld zł zadłużenia grupy Tauron Polska Energia? Jakie działania podjął nadzór właścicielski aby ustalić te przyczyny i jakie kroki podjął, by ustalić winnych tego stanu rzeczy i pociągnąć ich do odpowiedzialności – pytała posłanka Chrobak.

Chciała też dowiedzieć się m.in. czy nadzór właścicielski badał zasadność przedsięwzięć inwestycyjnych grupy w latach 2011-2015 oraz czy sprawdzał zasadność umów zawieranych przez zarząd spółek grupy z firmami zewnętrznymi m.in. na szkolenia czy doradztwo.

Tobiszowski powiedział, że jego resort sprawuje nadzór właścicielski nad grupą kapitałową Tauron od 1 kwietnia. Od końca tego miesiąca trwa analiza sytuacji finansowej i jej przyczyn.

– Trzeba zgodzić się, że bardzo poważny podmiot energetyczny na polskim rynku, i nie tylko na polskim rynku gospodarczo-energetycznym, jest rzeczywiście w trudnej sytuacji finansowej – powiedział.

Dodał, że przedmiotem dotychczas przeprowadzonej analizy były inwestycje rozpoczęte od roku 2010 oraz przejmowanie podmiotów do grupy kapitałowej Tauronu. Chodzi o sprawdzenie, czy inwestycje te były zasadne i nie miały opóźnień, bo to właśnie opóźnienia pogłębiają trudności finansowe – wskazał.

Odpowiadając na pytanie dotyczące współpracy z podmiotami zewnętrznymi, wiceminister poinformował, że resort energii poprosił zarząd Tauronu o przedstawienie list tych firm.

– Rzeczywiście koszta są duże, nie zawsze współmierne do efektywności, ale to zjawisko dosyć powszechne. To mamy także w spółkach sektora węgla kamiennego, też zauważamy, że podmioty dosyć aktywne w doradzaniu, w pisaniu pewnych koncepcji nie zawsze sprawiały, że te dokumenty były efektywnie wykorzystywane – wskazał Tobiszowski.

Odpowiadając na pytania posła Porwicha wiceminister zapewnił, że nie są planowane zwolnienia w Tauronie czy obniżenie pracownikom wynagrodzeń. Potwierdził, że planowane są zmiany organizacyjne. Przypomniał, że niedawno Tauron zaangażował się szerzej w sektor węgla kamiennego i jest ważne, żeby efektywnie wykorzystać potencjał firmy, a zarazem dokończyć realizowane inwestycje.

– Proszę mi wierzyć, że nie planujemy żadnych dotkliwych działań jeśli chodzi o kwestie osobowe, jeśli chodzi o redukcję zatrudnienia – oświadczył.

Porwich pytał też czy nadzór właścicielski badał jakie kwoty grupa Tauron przeznaczyła na reklamę i sponsoring oraz czy sprawdzał zasadność tych wydatków. Wiceminister poprosił o czas na precyzyjną odpowiedź, ale jak dodał, takiej analizy dokonał już resort skarbu i wynika z niej, że na tego typu przedsięwzięcia w grupie Tauron przekazano „relatywnie duże środki”.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px