Log In

Zespół Zietlow: czwarty rekord dla Touarega

  • Z Magadanu (wschodnia Rosja) do Lizbony (Portugalia) w rekordowym czasie 6 dni i 9 godzin
  • 145 kilometrów przez 22 rosyjskie republiki i obwody,
    6 krajów europejskich i 11 stref czasowych
  • Samochód, który pokonał tę trasę w rekordowym czasie,
    to Volkswagen Touareg V6 TDI

 

Poznań, 19 lipca 2016 r. – Po trzech rekordach, pobitych tym samym Touaregiem, Rainer Zietlow i jego zespół postanowili sięgnąć po kolejny. Tym razem poszukali wyzwania na euroazjatyckim kontynencie i w zaledwie sześć i pół dnia przejechali Touaregiem V6 TDI z Magadanu – miasta położonego na dalekim wschodzie Rosji – do stolicy Portugalii Lizbony, pobijając kolejny rekord. Dotychczas zespół pokonał Touaregiem Panamericanę z Ziemi Ognistej na Alaskę w 11 dni i 17 godzin, trasę z Melbourne do St. Petersburga w 17 dni i 11 godzin oraz z RPA do Norwegii (Cape to Cape 2.0) w 9 dni i 4 godziny.

 

Ścigający się z czasem zespół, przemierzający ze wschodu na zachód Rosję i Europę, składał się z Rainera Zietlowa, operatora kamery Mariusa Biela i rosyjskiego dziennikarza Petra Bakanowa. Ich Touareg wystartował 1 lipca 2016 roku o godzinie 6:20 z Magadanu, portu nad Morzem Ochockim, będącego najbardziej na wschód wysuniętym miastem Rosji, do którego można dotrzeć drogami.

Pierwsze 3000 kilometrów było najtrudniejsze i prowadziło po częściowo nieutwardzonej „szosie kołymskiej”. Ten odcinek trasy jest słynny z nieprzewidywalnej pogody i zaskakujących czasem warunków drogowych – jak mawiają miejscowi: „tutaj może zdarzyć się wszystko albo nic.”

Dalej trasa wiodła przez Jakuck, Ułan Ude, wzdłuż Bajkału i przez Ural do Mińska, gdzie zespół Zietlowa dotarł po przeszło czterech dniach.

Na pozostałą część trasy przez Polskę, Niemcy, Francję, Hiszpanię i Portugalię zespół potrzebował trochę ponad dobę i 7 lipca 2016 roku, dokładnie o szóstej rano, dotarł do Lizbony. Pokonanie całego dystansu liczącego 15.145 kilometrów zajęło śmiałkom tylko sześć dni i dziewięć godzin, co jest nowym rekordem świata, lepszym od poprzedniego o ponad dwa dni.

Volkswagen Touareg V6 TDI Rainera Zietlowa jest samochodem seryjnym, naturalnie przygotowanym na takie ekstremalne wyzwania. Na przykład dwa dodatkowe zbiorniki paliwa pozwalają na przejechanie nawet 3.000 kilometrów. Odpowiednio do większej masy, wzmocnione zostało zawieszenie i założone opony typu „all terrain”. Dodatkowe reflektory zapewniały lepsze oświetlenie podczas nocnych etapów.

Podczas przejazdu zespół codziennie zdawał relację z trasy na stronie www.touareg-eurasia.com, umieszczał na blogu zdjęcia i krótkie filmy a pozycja Touarega była aktualizowana na wirtualnej mapie co 30 minut.

Podobnie jak przy wszystkich swoich projektach z udziałem samochodów Volkswagena od 2005 roku, także podczas tego przejazdu Rainer Zietlow prowadził akcję charytatywną na rzecz SOS Wioski Dziecięce. 10 eurocentów za każdy przejechany kilometr, czyli łącznie 1.515 euro, przekazanych zostało wiosce dziecięcej Marina Gorka koło Mińska, którą Zietlow odwiedził osobiście w czerwcu 2016 roku podczas „scout tour”.

Warsaw

Banner 468 x 60 px