Log In

200 samochodów w teczce: inżynier Nissana tworzy innowacyjne „mobilne centrum techniczne”

  • Pomysłowe rozwiązanie „domowej roboty” pozwala zademonstrować na stole skomplikowane układy elektryczne
  • Nissan wykorzystuje to urządzenie w pracach nad nową generacją crossoverów Qashqai, Juke i X-Trail
  • Element rygorystycznych procedur testowych Nissana, których celem jest zapewnienie klientom wrażeń na najwyższym poziomie

Inżynier Nissana opracował nowy sposób dzielenia się informacjami o zaawansowanych technologiach ze współpracownikami z innych krajów. Wymyślił on innowacyjne „mobilne centrum techniczne”, zbudował je w domu w wolnym czasie i zamontował w łatwej do przenoszenia walizeczce.

Pomysł narodził się w głowie Martina Banksa, a teraz jest wykorzystywany w pracach nad kolejną generacją obsypanych nagrodami crossoverów Qashqai, Juke i X-Trail.

Dla laika zawartość walizeczki wygląda na nieskomplikowane urządzenie techniczne z prostymi przełącznikami i świecącymi diodami. W rzeczywistości ta „cudowna skrzynka” – na tyle mała, że zmieści się w samolotowym schowku na bagaż podręczny – może symulować całe układy elektryczne nawet 200 modeli Nissana w różnych wersjach wyposażenia. Największym problemem Martina jest teraz przedostanie się przez kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku!

Podróżuję na wiele spotkań ze współpracownikami z całego świata, aby wymieniać się pomysłami i rozwiązaniami” – wyjaśnia Martin Banks, inżynier elektryk z Europejskiego Centrum Technicznego Nissana w Cranfield w Wielkiej Brytanii. „Zawsze, kiedy z dala od swojego biurka musiałem demonstrować systemy, nad którymi pracujemy, miałem z tym problem. Dlatego postanowiłem skonstruować własne rozwiązanie”.

Większość elementów do swojej walizki Martin zaprojektował i zbudował w domu, w wolnym czasie. Nawet płytki drukowane wykonał własnoręcznie, aby mieć pewność, że będą działały dokładnie tak, jak chce.

Urządzenie wygląda dość niepozornie, ale świecące diody informują mnie o prawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych obwodów. Za pomocą tej prostej konstrukcji można testować pokładową integrację niektórych najbardziej zaawansowanych funkcji w samochodach Nissana, takich jak układy wspomagające kierowcę i technologie Safety Shield”.

Walizka pomaga sprawdzić, czy układy elektryczne i oprogramowanie do crossoverów nowej generacji Nissana – jak Qashqai, Juke i X‑Trail – będą zgodnie współpracowały z resztą samochodu i zapewnią funkcje oczekiwane przez współczesnych kierowców.

Po weryfikacji na biurku z wykorzystaniem walizeczki Martina instalacja powstaje jako prototyp w większej skali i jest poddawana rygorystycznym testom, których celem jest zapewnienie klientom wrażeń na najwyższym poziomie. Dopiero wtedy dane rozwiązanie może być zastosowane w przyszłym modelu samochodu.

Warsaw

Banner 468 x 60 px