Log In

Przywieźli generator na plac budowy

Trzy dni minęło nim transport pokonał trasę z Wrocławia do Opola. Logistyczne przedsięwzięcie, bo niecodziennie nawet i koleją przewozi się 426-tonowy ładunek, powiodło się. Jeden z kluczowych podzespołów bloku nr 5, czyli generator dotarł na plac budowy nowych bloków w Elektrowni Opole. Generator dostarczył do elektrowni wrocławski oddział GE Power, gdzie też został wyprodukowany.

Urządzenie ma moc czynną aż 958 MW i pod tym względem nie ma sobie równych w Polsce. Masa całkowita stojana to 426 ton, przy rozmiarach: 13,92 x 4,20 x 4,28 m. Do wyprodukowania generatora zużyto 300 ton blachy i 123 km przewodów. Całkowita waga blachy magnetycznej użytej do produkcji wyniosła 300 ton, natomiast długość użytych przewodów miedzianych to aż 123 km.

Budowa bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole jest kołem zamachowym gospodarki.

– Aż 70 procent wartości wszystkich zamówień trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki 70 groszy zostaje w Polsce. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy. Obecnie na placu budowy pracuje dzienne ponad 3 tys. osób, a docelowo ta liczba sięgnie nawet 5 tys. Ta największa inwestycja w Polsce po 1989 roku – podkreśla Henryk Baranowski prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

– Generator, aby znaleźć się na budowie, musiał pokonać trasę pięciokrotnie dłuższą niż wynosi trasa samochodowa z Wrocławia do Opola, przede wszystkim za sprawą jego ciężaru. Po przeprowadzeniu szeregu analiz i uzgodnień z PKP wybrana została optymalna trasa, która ograniczyła wszelkie ryzyka do minimum – wyjaśnia Marek Włóka, wiceprezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Kaliber inwestycji w Elektrowni Opole brazuje chociażby liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Wykonawca realizuje prace w oparciu o 2,4 tys. obowiązujących norm prawnych!

Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie i zasilą w energię nawet 4 mln gospodarstw domowych. Zastosowanie najnowocześniejszych technologii pozwoli osiągnąć najwyższą dla elektrowni węglowych efektywność wytwarzania energii elektrycznej (tzw. sprawność netto bloków wyniesie co najmniej 45,5 proc.) co oznacza ok. 20 proc. niższą emisję dwutlenku węgla w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji. Gdy ruszą nowe bloki, to Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Będzie wówczas trzecią co do wielkości polską elektrownią.

Warsaw

Banner 468 x 60 px