Log In

Nie będzie znaczących podwyżek cen energii

Nie przewidujemy żadnych znaczących podwyżek cen energii – zapewnił w środę (5 października) w Sejmie wiceminister energii Andrzej J. Piotrowski.

Piotrowski odniósł się do pytania posła PO Andrzeja Czerwińskiego, który – powołując się na medialne doniesienia – pytał, czy w przyszłym roku będzie „radykalnie” zwiększona cena energii elektrycznej. Jak mówił, mogłoby na to wpłynąć m.in. „obciążanie” wytwórców energii kosztami restrukturyzacji górnictwa.

Piotrowski – podkreślając, że jest to okazja do wyjaśnienia „zmyśleń”, które pojawiły się w mediach – zapewnił, że resort nie przewiduje żadnych „znaczących” podwyżek cen energii.

Jego zdaniem zaangażowanie firm energetycznych w restrukturyzację kopalń nie tylko nie przełoży się na podwyżki cen, ale wręcz przeciwnie – w okresie średnio i długoterminowym – doprowadzi do ich ustabilizowania, do tego, „że obywatele nie będą musieli się zastanawiać i codziennie sprawdzać, co dzieje się na rynkach energii”. A te jak – dowodził – ze względu na zmiany cen na rynkach surowcowych, w wyniku np. działań spekulacyjnych, są niestabilne.

Jego zdaniem struktura wiążąca energetykę z węglem, który „jest naszym naturalnym surowcem”, izoluje nas od wahań.

Jak tłumaczył, w strukturze integracji pionowej, czyli energetyce opartej na własnym surowcu, koszty węgla przestają mieć znaczenie dla kosztów energii. Jego zdaniem dzięki integracji pionowej można racjonalnie planować i poprawić efektywność sektora.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px