Log In

Kowalczyk: ze zmianami kadrowymi w spółkach nie będziemy czekać do grudnia

Po ogłoszeniu wyników audytu w spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek; nie będziemy z tymi zmianami czekać do grudnia – mówi PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, nadzorujący likwidację MSP Henryk Kowalczyk.

Ostateczne zatwierdzenie podziału spółek pomiędzy resorty nastąpi w ciągu dwóch tygodni.

– Zakładamy, że KGHM trafi pod kuratelę Ministerstwa Energii, PZU – Ministerstwa Rozwoju, GPW – Ministerstwa Finansów. Azoty – ME albo MR – decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek na KERM – powiedział minister w rozmowie z PAP.

Faktyczna likwidacja MSP nastąpi do końca marca. Nie mamy już wyjścia, bo w budżecie państwa zabezpieczyliśmy pieniądze na płace dla pracowników MSP tylko na pierwszy kwartał – mówi Kowalczyk.

Jeszcze przed likwidacją MSP – według ministra – powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera. Będzie się ona zajmowała weryfikacją kadr, nadzorem finansowym oraz nadzorem nad decyzjami strategicznymi takimi, jak np. inwestycja KGHM w Sierra Gorda.

– Na czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier – zapowiedział szef KSRM.

– Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zlecenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że spółki poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa. Więc trzeba będzie to zmienić.

W tym celu chcemy wzmocnić prokuratorię generalną Skarbu Państwa, żeby tam, gdzie będzie to możliwe, reprezentowała spółki SP. Tam gdzie jest 100-proc. udział SP, nie będzie problemu. Co do spółek, których Skarb Państwa jest współwłaścicielem, planujemy rekomendacje i zachęty do korzystania z usług prokuratorii generalnej zamiast kancelarii prawnych, ale nakazać tego nie możemy – powiedział minister.

Pytany o zapowiedzi MSP z czasów, gdy kierował nim Dawid Jackiewicz, dotyczące powołania holdingu spożywczego, minister odpowiedział: „To był pomysł bardzo szeroki, nieakceptowany przez różne środowiska, więc od niego odstępujemy. Może zamiast tego zbudujemy coś wokół Krajowej Spółki Cukrowej, która już zgrupowała wokół siebie kilka spółek, nie wszystkie z branży cukrowniczej”.

Żródło: Sonia Sobczyk, Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Kurier PAP

Warsaw

Banner 468 x 60 px