Log In

20 elektrycznych autobusów trafi do Krakowa

Podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TransExpo, przedstawiciele krakowskiego MPK i firmy Solaris Bus & Coach podpisali umowę na dostawę 20 elektrycznych autobusów dla Krakowa.
Wśród pojazdów, które zamówiło krakowskie MPK jest 17 autobusów 12-metrowych i 3 autobusy przegubowe o długości 18 metrów.

Wszystkie zamówione pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację; automat biletowy, w którym za bilet będzie można zapłacić monetami i kartą płatniczą; monitoring oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. Baterie autobusów będą ładowane przez zamontowany na dachu pantograf, a podczas przebywania w zajezdni przez wtyczkę.

PSolaris Bus & Coach dostawę 17 autobusów 12-metrowych wycenił na 34 843 198 zł netto, a trzech autobusów przegubowych na 7 948 201 zł netto. Zamówienie autobusów elektrycznych jest częścią dużego projektu realizowanego przez MPK w Krakowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

W 2016 roku, oprócz 20 autobusów elektrycznych, MPK kupiło 60 autobusów 12-metrowych, 12 autobusów hybrydowych i 15 autobusów typu midi.

Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym została uruchomiona linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Dokładnie 29 kwietnia 2014 roku na linii nr 154 z Dworca Głównego Zachód do Prądnika Białego zaczęły wozić pasażerów autobusy elektryczne. Obecnie na tej linii kursują cztery nowe pojazdy marki Solaris napędzane energią elektryczną o długości 8,9 metrów.

Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu umowę na zakupu 16 autobusów elektrycznych podpisało Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno. Ich dostawca będzie też Solaris Bus & Coach.

Warsaw

Banner 468 x 60 px