
Direct Pipe jest bezpiecznym rozwiązaniem, zmniejszającym do minimum ryzyka związane z przejściem bezwykopowym.
– Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania i powoduje, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20 proc. od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD – mówi Roland Kośka, kierownik działu przygotowania i monitoringu w pionie inwestycji Gaz-Systemu.
Spółka podkreśla, że dzięki zastosowaniu technologii Direct Pipe uzyskała pełną kontrolę nad procesem realizacji przejścia bez ryzyka utracenia odwierconego otworu przed jego orurowaniem, a także większą przewidywalność czasu trwania robót oraz kosztów wykonania przejścia. Zlikwidowane zostały ryzyka zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.
Technologię zastosowano przy przy budowie gazociągu Czeszów-Wierzchowice. Magistrala o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm. połączy podziemny magazyn gazu Wierzchowice z aglomeracjami Dolnego i Górnego Śląska.
Przewidywany termin zakończenia budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice to drugi kwartał 2017 r.