Log In

Gaz-System zakończył realizację pierwszych w Polsce przewiertów w technologii Direct Pipe

Gaz-System zakończył realizację pierwszych w Polsce przewiertów w technologii Direct Pipe. Miały one miejsce przy budowie gazociągu Czeszów-Wierzchowice w województwie dolnośląskim. Dotychczas na świecie wykonano tylko 40 tego typu przejść.
Jak wyjaśnia Gaz-System Direct Pipe jest najbardziej zaawansowanym rodzajem metody bezwykopowej, stosowanej przy budowie gazociągów, która pozwala na poprowadzenie trasy gazociągu pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrodniczą czy charakteryzujących się niekorzystnymi warunkami geologicznymi.

Direct Pipe jest bezpiecznym rozwiązaniem, zmniejszającym do minimum ryzyka związane z przejściem bezwykopowym.

– Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania i powoduje, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20 proc. od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD – mówi Roland Kośka, kierownik działu przygotowania i monitoringu w pionie inwestycji Gaz-Systemu.

Spółka podkreśla, że dzięki zastosowaniu technologii Direct Pipe uzyskała pełną kontrolę nad procesem realizacji przejścia bez ryzyka utracenia odwierconego otworu przed jego orurowaniem, a także większą przewidywalność czasu trwania robót oraz kosztów wykonania przejścia. Zlikwidowane zostały ryzyka zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.

– Technologia Direct Pipe istnieje dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych takich, jak np. zastosowanie żyrokompasu do sterowania głowicą urabiającą. Nowością tej technologii w odniesieniu do mikrotunelowania jest to, że głowica jest sterowana i umieszczona na końcu rury przewodowej, która przy pomocy Pipe Thruster’a jest wciskana w górotwór w ślad za postępem urabiającej głowicy – dodaje Roland Kośka.

Technologię zastosowano przy przy budowie gazociągu Czeszów-Wierzchowice. Magistrala o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm. połączy podziemny magazyn gazu Wierzchowice z aglomeracjami Dolnego i Górnego Śląska.

Przewidywany termin zakończenia budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice to drugi kwartał 2017 r.

CIRE.PL

Warsaw

Banner 468 x 60 px