Log In

Zbudują gazociąg bez wykopów

Podczas budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice Gaz System zastosował pierwszy raz w Polsce nowatorską technologię Direct Pipe – poinformował w poniedziałek (24 października) operator. Technologia pozwala budować gazociągi bez robienia wykopów.

Dotychczas na świecie wykonano tylko 40 tzw. przewiertów w technologii Direct Pipe.

Direct Pipe to rodzaj metody bezwykopowej, stosowanej przy budowie gazociągów. Pozwala ona poprowadzić stalowy rurociąg – o średnicach powyżej 700 mm – pod ciekami wodnymi, w terenach o trudnej topografii, objętych ochroną przyrody czy też niekorzystnymi warunkami geologicznymi.

„Wyjątkowość tej metody polega na połączeniu technologii HDD i mikrotunelowania (…), (co – PAP) powoduje, że ograniczenia, które tkwią w obu tych technologiach w dużej mierze przestają być czynnikami utrudniającymi budowę gazociągów. Direct Pipe pozwala realizować przejścia bezwykopowe w zakresie dużych średnic i długości. Bardzo istotny jest również fakt, że efekty uzyskujemy za rozsądną cenę, wyższą o około 20 proc. od kosztów przejścia wykonanego tradycyjną technologią HDD” – powiedział, cytowany w komunikacie spółki – Roland Kośka, kierownik Działu Przygotowania i Monitoringu w Pionie Inwestycji spółki Gaz System.

Jak podkreślono w komunikacie, dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii zniknęło ryzyko zanieczyszczenia wód i cieków płuczką pochodzenia wiertniczego, a przede wszystkim zapewniono bezpieczne dla otoczenia i środowiska prowadzenie robót.

Budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice (woj. dolnośląskie) o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm. połączy podziemny magazyn gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska.

Przewidywany termin zakończenia budowy gazociągu Czeszów-Wierzchowice to drugi kwartał 2017 r.

(PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px