Log In

Spółki energetyczne już nie będą finansowały kopalń

Spółki energetyczne już nie będą finansowały kopalń – poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Energetyka musi inwestować na dużą skalę, by odpowiedzieć na potrzeby rynku. W górnictwie z kolei planowane jest wygaszanie nierentownych kopalń, a w przyszłości – budowa nowych szybów.

– Spółki energetyczne już nie będą wpłacały pieniędzy do kopalń, na ich płynność sytuacja w górnictwie nie będzie miała wpływu – powiedział Tchórzewski w radiu „Wnet”.

W maju rozpoczęła działalność Polska Grupa Górnicza. Inwestorzy zadeklarowali plan dokapitalizowania PGG na kwotę 2,427 mld zł, z czego PGE GiEK, Energa i PGNiG Termika wyłożyły po 500 mln zł.

Minister poinformował, że dotychczasowe dokapitalizowanie kopalń przez energetykę na kwotę 1,5 mld zł zostaje przeznaczane na przygotowanie nowych ścian wydobywczych.

– Te pieniądze trafiają na inwestycje – zapewnił minister.

Krzysztof Tchórzewski wskazał, że samą energetykę czekają teraz duże wydatki na inwestycje.

Jedną z nich jest budowa elektrowni w Ostrołęce przez Eneę i Energę, które mają objąć po 50 proc. udziałów w projekcie.

– W najbliższych dniach zostanie w tej sprawie podpisane porozumienie między spółkami. Front inwestycyjny będzie coraz większy – buduje się Kozienice, Opole, Jaworzno, będzie Ostrołęka, odblokowałem projekt w Turowie na węgiel brunatny. To inwestycje na poziomie ponad 10 mld zł.

Zamiarem resortu jest, by do 2019-2020 r. zostały uruchomione kolejne inwestycje, o wartości 30 mld zł. To konieczne, biorąc pod uwagę potrzeby rynku.

Warsaw

Banner 468 x 60 px