Log In

Fuzja PGG i KHW do 1 kwietnia 2017 r.

Harmonogram połączenia Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą musi być przygotowany w taki sposób, by 1 kwietnia doszło do fuzji – poinformował w poniedziałek (2 stycznia), podczas posiedzenia sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Prezes KHW Tomasz Cudny, biorący udział w posiedzeniu Komisji wskazał, że połączenie spółek jest jedyną szansą ratunku dla Holdingu, któremu banki odmówiły dalszego kredytowania i rozłożenia spłaty obligacji w czasie. Do tej pory KHW dwukrotnie zawarł umowę stand still z obligatariuszami. Druga umowa, podpisana w ostatnich dniach grudnia, zakłada przesunięcie spłaty należności na koniec marca 2017 r. Wobec konieczności spłaty zobowiązań KHW nie ma środków finansowych na marcowe wypłaty.

Do PGG mają być wniesione wszystkie kopalnie Katowickiego Holdingu Węglowego, które będą funkcjonować pod wspólnym szyldem Ruch KHW. Według słów wiceministra Tobiszowskiego w połowie stycznia wstępna koncepcja połączenia ma zostać przedstawiona instytucjom finansowym i stronie społecznej. Z pewnością przed fuzją dojdzie do wydzielenia ze struktur KHW spółki mieszkaniowej, a zajmujący się sprzedażą Katowicki Węgiel zostanie połączony z Węglokoksem.

Grzegorz Tobiszowski ocenił realizację procesu jako trudną, nie tylko z powodu 2,5 mld zł zobowiązań finansowych ciążących na Holdingu.

– Spółki mają różne systemy informatyczne, księgowe i zarządcze. W KHW funkcjonuje Holdingowy Układ Zbiorowy, w PGG nie ma układu zbiorowego. W PGG zawieszono wypłatę 14. pensji, która nadal płacona jest w KHW – wyliczał.

Wiceminister tłumaczył też, że środki, które zadeklarowali inwestorzy – przypomnijmy, że Węglokoks, TF Silesia oraz Enea zadeklarowały łącznie 700 mln zł dla Holdingu – zostaną przeznaczone na podniesienie kapitału PGG. Równocześnie PGG przygotuje się do emisji obligacji na kwotę 400 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na niezbędne inwestycje w kopalniach Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic.

Źródło: Portal górniczy

Warsaw

Banner 468 x 60 px