Log In

O restrukturyzacji KHW podczas obrad komisji sejmowej

Sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa debatować będzie w poniedziałek (2 stycznia) o programie restrukturyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego. Zgodnie z zapowiedzią transmisja z obrad powinna się rozpocząć w samo południe.

Przypomnijmy, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Energii, trwają prace dotyczące połączenia KHW z Polską Grupą Górniczą. Do połączenia ma dojść nie później niż w I kw. 2017 r.

– Około 15 stycznia powołany zostanie zespół pracujący nad połączeniem. Dopracować trzeba sprawy pracownicze i inwestycyjne, ale zarazem zbudować nowy biznes plan Polskiej Grupy Górniczej, uwzględniający założenia połączenia ruchu Katowicki Holding Węglowy – bo chcielibyśmy, by tak nazywał się ten podmiot – z PGG. Istotne jest, że planujemy włączyć do PGG wszystkie kopalnie Holdingu – wyjaśniał pod koniec grudnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Z jego słów wynikało, że należąca do KHW spółka mieszkaniowa ma zostać wyłączona ze struktur Holdingu, natomiast spółka handlowa Katowicki Węgiel miałaby zostać połączona z należącą do katowickiego Węglokoksu firmą Węglozbyt. Administracja Holdingu, w tym tzw. Centrum Usług Wspólnych, może nadal obsługiwać działający w ramach PGG ruch pod nazwą KHW.

Także w styczniu wstępne złożenia tego projektu zostaną zaprezentowane Komisji Europejskiej, która zatwierdziła wcześniej program naprawczy Polskiej Grupy Górniczej. Zadłużenie KHW, wynoszące obecnie 2,5 mld zł. będzie negocjowane z instytucjami finansowymi.

– Gdybyśmy nie podpisali z końcem października porozumienia z bankami, KHW zostałby postawiony w stan upadłości. Te rozmowy sugerują, na co banki mogą się zgodzić. Nie ukrywam, że dla nas ważne jest przesunięcie spłaty zadłużenia na bardzo długi okres czasu, ale rozważamy także konwersję zadłużenia wobec banków na udziały – przypomniał wiceminister.

ME podkreśla, że integracja obu podmiotów nie może zaszkodzić kondycji Polskiej Grupy Górniczej. W tym celu resort buduje system wsparcia kapitałowego, które jest potrzebne tym bardziej, że kopalnie KHW wymagają rozbudowanych inwestycji. W ramach PGG ma być także przeprowadzone wydobycie węgla, który pozostał jeszcze do wybrania w katowickiej kopalni Wieczorek, w kopalni Wesoła oraz w ruchu Śląsku. Równocześnie trwa analiza zobowiązań KHW wobec kooperantów, tak by przygotować założenia restrukturyzacji finansowej istniejącego zadłużenia Holdingu.

Źródło: Portal górniczy

Warsaw

Banner 468 x 60 px