Log In

MINISTER TOBISZOWSKI: NASZYM CELEM JEST UPORZĄDKOWANIE GÓRNICTWA

– Do końca  stycznia 2017 r. powinniśmy przygotować plan połączenia PGG i KHW. Liczymy, że ukończymy ten proces przed końcem marca br. – powiedział  wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski podczas obrad sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Spotkanie odbyło się 2 stycznia 2016 r.

Wiceminister Tobiszowski podkreślił, że analizowane były rożne scenariusze dla Holdingu. – Jednak wszystko wskazuje, że jeśli nie dojdzie do tego połączenia to w marcu Katowicki Holding będzie musiał zgłosić upadłość. – dodaje. Jego zdaniem fuzja KHW i PGG to trudne przedsięwzięcie, które wymaga skoordynowania i zaangażowania kilku stron. – Pod koniec stycznia chcemy spotkać się ze związkami zawodowymi obu spółek. Będziemy również prowadzić rozmowy w Brukseli, ponieważ proces ten będzie wymagał zgody Komisji Europejskiej. W tym tygodniu z kolei rozpoczynamy rozmowy z instytucjami finansowymi – podkreśla.

Wiceminister Tobiszowski zwraca uwagę, że decyzja to wynik zastanej przez nowy zarząd sytuacji. – Przeprowadzona wnikliwa analiza wskazuje, że żaden inwestor nie przekaże jakichkolwiek pieniędzy na ratowanie KHW. Na środki finansowe może liczyć z kolei PGG, która radzi sobie coraz lepiej – dodaje.

Zgodnie z założeniami do PGG wejdzie Katowicki Holding Węglowy w formie Ruchu. Docelowo w strukturach Polskiej Grupy Górniczej mają działać jego dwie kopalnie: Mysłowice-Wesoła i Murcki-Staszic. Katowicki Holding Węglowy ma chwili obecnej 2,5 mld zł zadłużenia z tego ponad 1,2 mld zł to zobowiązania z tytułu obligacji.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px