Log In

Nissan na CES 2017

Carlos Ghosn, prezes i dyrektor generalny firmy Nissan, w trakcie swojego przemówienia na targach CES ogłosił kilka nowości, które firma zamierza wprowadzić, realizując swoją koncepcję inteligentnej mobilności w zakresie zmiany sposobu prowadzenia pojazdów, źródła ich napędu oraz integracji ze społeczeństwem.

Najważniejsze komunikaty w skrócie:

  • Wprowadzenie przełomowej technologii „płynnej autonomicznej mobilności” (ang.: Seamless Autonomous Mobility — SAM), która przyspieszy pojawienie się samochodów autonomicznych na drogach. Technologia SAM, opracowana z wykorzystaniem doświadczeń NASA, pozwala łączyć pokładowe układy sztucznej inteligencji (AI) ze wsparciem człowieka. Dzięki temu samochód może podejmować trafne decyzje w nieprzewidzianych sytuacjach, a sztuczna inteligencja systematycznie gromadzi coraz większą wiedzę. Nowa technologia sprawi, że miliony samochodów bez kierowców będą mogły wcześniej wyjechać na drogi, po których poruszają się już pojazdy prowadzone przez ludzi. To jest część procesu inteligentnej integracji według Nissana.
  • Nissan, przedstawiciel Sojuszu Renault-Nissan, i japońska firma internetowa DeNA rozpoczną testy mające na celu opracowanie pojazdów autonomicznych na potrzeby zastosowań komercyjnych. Pierwsza faza testów, w której nacisk zostanie położony na rozwój technologii, rozpocznie się w tym roku w wyznaczonych strefach w Japonii. Do 2020 roku, Nissan i DeNA planują poszerzyć zakres badań, planując komercyjne wykorzystanie tej technologii dla usług mobilnych w aglomeracji Tokio.
  • Nowa generacja Nissana LEAF, która już niebawem pojawi się na rynku, będzie wyposażona w funkcję jazdy autonomicznej ProPILOT, umożliwiającą autonomiczną jazdę po jednym pasie autostrady. Nowy LEAF podkreśli pozycję Nissana jako lidera technologii samochodów elektrycznych, który od 2010 roku sprzedał na całym świecie już ponad 250 000 sztuk tego modelu. Nowy LEAF już wkrótce otworzy nowy rozdział w realizacji koncepcji inteligentnej energii Nissana.
  • Sojusz Renault-Nissan będzie kontynuował prace nad rozwojem i wdrażaniem zaawansowanych technologii opartych na łączności z Internetem. Podczas CES zaprezentowano, jak technologia osobistego asystenta Cortana oferowana przez Microsoft może poprawić efektywność i przyjemność jazdy. Cortana jest jedną z technologii badanych wspólnie przez Sojusz i Microsoft.
  • Nawiązanie współpracy partnerskiej z 100 Resilient Cities — Pioneered by The Rockefeller Foundation (100RC). 100RC jest globalną organizacją non-profit, której celem jest pomoc miastom w stawianiu czoła wyzwaniom o charakterze fizycznym, społecznym i ekonomicznym. Nissan i 100RC będą wspólnie wspierać miasta w budowaniu infrastruktury niezbędnej dla autonomicznej jazdy, samochodów elektrycznych i nowych usług w zakresie mobilności. Nissan jest pierwszym partnerem 100RC z branży motoryzacyjnej.

Inteligentna mobilność według Nissana

Świat staje w obliczu poważnych problemów, takich jak zmiana klimatu, coraz większe zagęszczenie ruchu, wypadki i zanieczyszczenie powietrza. Nissan podejmuje starania, by transport stał się bezpieczniejszy, inteligentniejszy i dostarczał więcej przyjemności, zaś ostatecznym celem firmy jest całkowite wyeliminowanie emisji spalin i śmiertelnych wypadków drogowych. Dąży do tego, realizując koncepcję „inteligentnej mobilności”.

Kierując się wizją mobilności dla wszystkich, Nissan upowszechnia wiele z tych innowacji poprzez przenoszenie ich z segmentów luksusowych do wielkoseryjnych modeli kompaktowych, aby każdy mógł z nich skorzystać.

Inteligentna mobilność według Nissana obejmuje trzy główne obszary innowacji:

Inteligentna jazda według Nissana pomaga klientom zapewnić więcej pewności siebie dzięki zwiększonemu bezpieczeństwu, kontroli i komfortowi dla wszystkich podróżujących. Wybrane elementy składowe systemów autonomicznej jazdy już można spotkać w produkowanych przez Nissana samochodach. Zaliczają się do nich zaawansowane i liczne rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, takie jak system kamer 360° czy ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. Technologie jazdy autonomicznej już teraz są stosowane w samochodach marki Nissan, w tym w modelu Serena, który jako pierwszy produkowany na masową skalę został wyposażony w technologię ProPILOT. Marka ma jasno określony plan wdrażania tej technologii w kolejnych modelach oferowanych w Europie, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Do 2020 Sojusz Renault-Nissan zamierza wprowadzić na rynek 10 takich modeli.

Inteligentna energia według Nissana sprawia, że prowadzenie pojazdu dostarcza klientom większych emocji, przy jednoczesnej poprawie parametrów ekologicznych i wydajności napędu. Nissan przyjmuje całościowe podejście do bezemisyjnego społeczeństwa, starając się maksymalizować sprawność silników spalinowych, wdrażając zaawansowane technologie w samochodach elektrycznych oraz opracowując rozwiązania służące istotnemu obniżeniu emisji CO2 z silników. Nissan kontynuuje prace nad różnorodnymi technologiami zespołów napędowych w ramach koncepcji inteligentnej energii, uwzględniając specyfikę poszczególnych segmentów rynku i regionów świata. W swojej ofercie marka ma szeroką gamę technologii stosowanych w samochodach napędzanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. Są to rozwiązania przeznaczone do samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym, hybryd szeregowych (e‑Power) oraz pojazdów z napędem hybrydowym i wyposażonych w ogniwa paliwowe. Każda z nowych technologii, takich jak SOFC, uzupełnia portfolio marki, ale nie wypiera innych rozwiązań.

Inteligentna integracja według Nissana umożliwia klientom utrzymywanie stałego kontaktu dzięki wygodnemu połączeniu samochodów ze światem. Nissan pomaga kształtować zrównoważony ekosystem — począwszy od konstruowania samochodów wchodzących w interakcje z ludźmi, innymi samochodami i infrastrukturą drogową do budowy funkcjonalnej sieci stacji ładowania i realizacji projektów w zakresie integracji pojazdów z siecią elektroenergetyczną. Takie podejście doprowadzi do zmniejszenia zatorów drogowych, podniesienia efektywności współużytkowania pojazdów, popularyzacji zdalnej obsługi pojazdów oraz poprawy wydajności zarządzania energią.

W koncepcji inteligentnej mobilności Nissana nie chodzi o pozbawienie ludzi przyjemności z jazdy. Przeciwnie —koncepcja ta zakłada budowę lepszej przyszłości, w której samochody będą partnerami kierowców, pomagającymi im zarówno w uzyskaniu większej pewności za kierownicą, jak i zapewniającymi im stałą łączność ze światem.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px