Log In

Związkowcy z PGG chcą rozmawiać z ministrem

Jak informowaliśmy w portalu górniczym nettg.pl, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Tomasz Cudny wystosował list do załogi, w którym wyjaśnił, że połączenie z Polską Grupą Górniczą jest jedynym ratunkiem dla zadłużonego i zagrożonego upadłością Holdingu. W tej sprawie z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim chcą rozmawiać związkowcy z PGG. Zwrócili się o pilne spotkanie. 

Według niedawnych zapowiedzi Ministerstwa Energii, połączenie obu górniczych firm ma nastąpić pod koniec pierwszego kwartału tego roku. Obecnie trwa przygotowanie szczegółowego planu połączenia, a przedstawiciele PGG badają sytuację holdingu w ramach tzw. due diligence.

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział na początku stycznia, że wstępny plan połączenia powinien być gotowy w połowie miesiąca. W styczniu też powinny rozpocząć się rozmowy ze stroną społeczną obu firm, z instytucjami finansowymi, a później także konsultacje z Komisją Europejską, która notyfikowała pomoc publiczną na restrukturyzację górnictwa.

O planowanym połączeniu PGG i KHW chcą też rozmawiać związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej, którzy zwrócili się do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wnioskiem o pilne spotkanie. Połączenie będzie bowiem wymagało stworzenia nowego biznesplanu PGG. Przedstawiciele działających w grupie związków nieoficjalnie wyrażali obawy, że włączenie zadłużonego holdingu do poprawiającej wyniki PGG może pogorszyć sytuację spółki i obciążyć ją kosztami naprawy KHW.

Jak informował niedawno prezes PGG Tomasz Rogala, Grupa zamknęła ubiegły rok kwotą ok. 300 mln zł wolnych środków, a roczne wyniki finansowe były zbliżone do przyjętych w biznesplanie. W trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku po raz pierwszy wpływy ze sprzedaży węgla przewyższyły koszty jego produkcji. Na skutek wzrostu cen węgla PGG spodziewa się w tym roku ok. 700 mln zł dodatkowych przychodów.

Według zapowiedzi, po połączeniu PGG ma być dokapitalizowana przez inwestorów na ok. 700 mln zł, z przeznaczeniem na inwestycje w KHW. Dodatkowo Grupa miałaby dostać wsparcie rzędu 400 mln zł. Częścią całego procesu ma być porozumienie z bankami na temat przesunięcia w czasie wykupu wartych ok. 1,3 mld zł obligacji holdingu, z możliwością konwersji części zadłużenia. Obecna umowa KHW z bankami (tzw. standstill) obowiązuje do końca marca – w tym czasie strony powinny wynegocjować właściwą umowę restrukturyzacyjną.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px