Log In

Niemcy. Trybunał Obrachunkowy krytykuje politykę energetyczną rządu

Niemiecki Federalny Trybunał Obrachunkowy zarzuca rządowi Angeli Merkel błędną realizację „rewolucji energetycznej”.
Trybunał krytykuje resort gospodarki, kierowany przez wicekanclerza Sigmara Gabriela (SPD), zarzucając ministrowi poważne błędy w zakresie kontroli nad tzw. transformacją energetyczną (przejście na odnawialne źródła energii).

W nieopublikowanym jeszcze raporcie kontrolnym Trybunału przeznaczonym dla komisji gospodarczej Bundestagu, do którego dotarła w czwartek gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, napisano, że „Federalne Ministerstwo Gospodarki nie ma wiedzy o skutkach finansowych transformacji energetycznej”.

Eksperci Trybunału Obrachunkowego podkreślają, że resort nie postawił w związku z tym projektem elementarnych pytań, takich jak „ile kosztuje państwo transformacja energetyczna”. Zwracają uwagę, że z przeprowadzonych kontroli wynika, iż do sprawy kosztów transformacji energetycznej „nadal nie przywiązuje się należytej wagi” oraz dostrzegają ryzyko permanentnego wzrostu kosztów forsowania transformacji energetycznej w Niemczech.

Raport Trybunału wskazuje na brak ze strony rządu Niemiec skoordynowanych ustaleń w zakresie transformacji energetycznej, na dublowanie pracy i wręcz dublowanie finansowego wsparcia dla licznych stron internetowych, informujących konsumentów o oszczędzaniu energii. Na domiar złego resort ministra Gabriela od 2013 roku ma liczne błędy organizacyjne. „Nie da się zrozumieć realizacji procesu pod względem organizacyjnym” – stwierdza raport Trybunału Obrachunkowego, wskazując na nadmierne zatrudnienie w resorcie tylko na potrzeby nadzoru nad transformacją energetyczną (131 dodatkowych stanowisk).

Izba kontroli wzywa resort gospodarki do zgodnego z przeznaczeniem i efektywnego wydawania pieniędzy na cele transformacji energetycznej z puli sięgającej 3 miliardów euro. Tymczasem do tej pory resortowi nie udało się zbudować działającego systemu kontroli dotacji finansowych. Nie udało się także – stwierdza raport Trybunału – znaleźć równowagi między szczytnymi celami z zakresu ochrony klimatu a skutecznymi programami wsparcia finansowego ich realizacji.

Na domiar złego rząd Niemiec uchyla się od konkretnych wypowiedzi na temat rozwoju kosztów transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego w okresie transformacji energetycznej – wskazano w raporcie.

PAP

Warsaw

Banner 468 x 60 px