Log In

Nawet 50 mld zł na nowe bloki

W najbliższych latach rozpoczniemy budowę co najmniej pięciu – sześciu bloków energetycznych za kwotę 45-50 mld zł – zadeklarował w poniedziałek, 16 stycznia, minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Minister poinformował, że 19 grudnia zapadła decyzja o ogłoszeniu przetargu na budowę elektrowni Ostrołęka, o mocy 1000 MW, która będzie zużywała 3 mln t węgla.

– Odblokowałem też budowę nowego bloku 500 MW w elektrowni Turów na węgiel brunatny. Przyspieszyliśmy realizację prac w Kozienicach i dwóch bloków w Opolu. To świadczy o tym, że pozostajemy przy węglu – wyliczał.

Tchórzewski ujawnił też, że ze strony Komisji Europejskiej pojawiły się pytania, czy Polska będzie w stanie zagwarantować dostawy węgla dla swoich elektrowni.

– Zapewnimy te dostawy, bo z jednej strony będziemy odstawiali kopalnie nierentowne, a z drugiej strony aby węgiel opłacał się górnictwu i opłacalna była produkcja energii z węgla trzeba wygospodarować pieniądze na budowę nowych mocy wydobywczych.

Odnosząc się do propozycja Pakietu Zimowego przedstawionej przez KE, która przewiduje, że nowe elektrownie nie mogą być oparte na węglu stwierdził, że propozycja nie musi być przyjęta w takiej postaci – Pakiet Zimowy nie dotyczy już rozpoczętych inwestycji. W najbliższych latach rozpoczniemy budowę co najmniej pięciu – sześciu bloków energetycznych za kwotę 45-50 mld zł – mówił.

Nowe bloki mają być finansowane ze środków wypracowanych przez koncerny energetyczne. Minister wskazał, że w roku ubiegłym spółki paliwowe i energetyczne miały wypłacić 4 mld zł dywidend. Ostatecznie 3 mld zł zostało w spółkach, ale inwestycje były realizowane bez wykorzystania tych pieniędzy.

– Bazujemy na tym, że mamy stabilnych inwestorów, którzy będą chcieli utrzymać akcje w spółkach przez wiele lat, biorąc pod uwagę wzrost ich wartości, a nie wypłatę dywidend – wyjaśnił.

Dodał, że nowi inwestorzy są niepotrzebni.

Źródło: Portal górniczy

Warsaw

Banner 468 x 60 px