Log In

Amerykańscy studenci zrzucają się na… autobusy elektryczne

Uniwersytecki przewoźnik w oddziale University of California w Irvine (jednej z dziesięciu placówek wchodzących w skład Uniwersytetu Kalifornijskiego) kupuje właśnie 20 autobusów elektrycznych od chińskiego BYD–a. Zastąpią 29 używanych obecnie pojazdów kursujących na biodiesel. Elektrobusy zostaną spłacone ze studenckich składek.
UC Irvine stanie się pierwszą uczelnią w USA, która w całości będzie korzystała z transportu bezemisyjnego. To nie jest mała rzecz. W Irvine, położonym 60 km na południowy wschód od Los Angeles, uczy się prawie 25 tys. studentów.

Tamtejszy przewoźnik Anteater Express, utworzony i zarządzany przez studentów („Anteaters” czyli „Mrówkojady” to tamtejsze drużyny sportowe), każdego tygodnia przewozi prawie 60 tys. pasażerów, na dziewięciu trasach. Uniwersytecki kampus to ponad 6 km2.

20 nowych BYD–ów ma kosztować ok. 15 mln dolarów. Na przełomie 2017 i 2018 r. dołączą do kilku autobusów na ogniwa paliwowe.

Studenci, w specjalnym referendum przegłosowali, że zakup zostanie sfinansowany ze składek. Każdy z nich, co kwartał, będzie wpłacał do 40 dol. na specjalny fundusz prowadzony przez tamtejsze stowarzyszenie studentów. Aż do momentu, gdy zebrana suma pozwoli na spłacenie pojazdów.
– Po raz kolejny pokazujemy, że zrównoważony transport jest dla nas ważny. Mam nadzieję, że inne uczelnie w kraju podążą naszym śladem – powiedziała 21–letnia Tracy La, szefowa tamtejszego związku studenckiego ASUCI.

– To jasno pokazuje, że młodsze pokolenia troszczą się o środowisko – tłumaczy inżynier i profesor na UCI Scott Samuelsen, który jednocześnie szefuje Krajowemu centrum badań nad ogniwami paliwowymi (National Fuel Cell Research Center). – Nie przyglądają się biernie temu co się dzieje, ale działają sami.

Chiński BYD to jeden z największych na świecie producentów baterii I ogniw paliwowych, a przy okazji producent elektrycznych pojazdów, w tym autobusów. Kilka egzemplarzy elektrycznego BYD–a, testowo, jeździ po Warszawie.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px