Log In

MINISTER TCHÓRZEWSKI: CHCEMY WYKORZYSTAĆ POTENCJAŁ POLSKICH PRZEDSIĘBIORCÓW DZIAŁAJĄCYCH W SEKTORZE ENERGII JĄDROWEJ

– Energetyka jądrowa jest mało awaryjna i zapewnia ciągłość dostaw. Musimy jednak znaleźć odpowiedni model finansowania dla projektu budowy elektrowni atomowej – powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji „Promieniujemy na całą gospodarkę – Polski przemysł dla elektrowni jądrowej”, która odbyła się 30 stycznia 2017 r. w Warszawie.

–  Nasza gospodarka nie jest obojętna na energetykę jądrową. W Polsce mamy ok. 300 przedsiębiorców powiązanych z tym sektorem. To potencjał, którego nie można ignorować – mówił minister Tchórzewski. Jego zdaniem budowa elektrowni atomowej w Polsce musi być przede wszystkim przedsięwzięciem biznesowym. – Inwestorzy, którzy będą chcieli wejść w ten projekt muszą mieć świadomość opłacalności tej inwestycji – ocenił.

Podkreślił, że uzupełnienie energetyki konwencjonalnej energetyką atomową leży w interesie Polski. – Chodzi przede wszystkim o emisję. Dzięki technologii jądrowej, możemy skutecznie z nią walczyć, zapewniając jednocześnie pewność zasilania w energię elektryczną gospodarstw domowych. – mówił. – Za realizacją projektu przemawia również mniejsza awaryjność tej technologii  – dodał.

Minister energii zwrócił również uwagę na wyliczenia Międzynarodowej Agencji Energetyki.  Wskazują one, że w najbliższym czasie będziemy potrzebowali 40 proc. nadwyżki zainstalowanej mocy nad bieżącymi potrzebami, jeśli energetyka w Europie będzie zmierzała w kierunku energetyki odnawialnej. – Dzięki stabilności i pewności dostaw, energetyka atomowa przyczynia się do stabilizacji systemu energetycznego – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczyli wiceministrowie energii Andrzej Piotrowski oraz Grzegorz Tobiszowski, a także wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px