Log In

C-AIRCROSS CONCEPT: KOMPAKTOWY SUV CITROËNA

Citroën prezentuje C-Aircross Concept – samochód koncepcyjny o silnej osobowości – ukazujący wizję kompaktowego SUV-a. Nowy model jest dowodem zdolności Citroëna do wyróżniania na tle rynkowej oferty. Oryginalna stylistyka i koncept nadwozia wnosi do typowej dla SUV-a dynamiki, płynną aerodynamiczną linię i świeżość kolorów.

Wnętrze C-Aircross Concept, niezwykle przestronne i wręcz skąpane w świetle, z ciepłymi materiałami wykończeniowymi oraz ułatwiającymi życie technologiami jest kolejnym przykładem wdrażania programu Citroën Advanced Comfort®.Zaprezentowany w ramach światowej premiery podczas Salonu Samochodowego w Genewie 7 marca br. C-Aircross Concept stanowi zapowiedź ofensywy Citroëna w segmencie SUV-ów.

Citroën prezentuje w ramach światowej premiery niezwykle śmiały samochód koncepcyjny o wyrazistej osobowości. C-Aircross Concept pokazuje jak francuska marka interpretuje kompaktowego SUV-a z segmentu B a nowy concept car rozpoczyna nowy etap we wdrażaniu strategii produktowej. Sylwetka modelu, zaprojektowana z myślą o sprzedaży na różnych rynkach, stanowi zapowiedź ofensywy w segmencie SUV-ów. Jego jedyna w swoim rodzaju osobowość nawiązuje do stylu nowego Citroëna C3.

Wyrazista STYLISTYKA SUV-a: C-Aircross Concept zdecydowanie wyróżnia się w świecie SUV-ów dzięki energetycznemu, oryginalnemu i świeżemu stylowi. Oryginalna bryła zwraca uwagę równowagą między elementami ochronnymi a płynnością kształtów. Śmiałe, obszerne przetłoczenia nowoczesnej sylwetki nadwozia kontrastują z mocnymi akcentami graficznymi i barwnymi detalami. Sylwetka auta zapowiada przestronne wnętrze, w którym oszczędna stylistyka, użyte kolory i materiały tworzą odprężającą atmosferę z nutą high tech.
KOMFORT nowoczesnego SUV-a: przeciwstawne drzwi Citroëna C-Aircross Concept otwierają się na minimalistycznie zaaranżowaną kabinę, wprost zapraszając do beztroskiego wyruszenia na spotkanie przygody. Samochód oferuje dużą ilość miejsca, obszerne, oryginalnie tapicerowane siedzenia i mnóstwo światła dzięki otwieranemu, panoramicznemu dachowi. We wnętrzu znajdziemy wszystkie kluczowe elementy programu Citroën Advanced Comfort®  z szeregiem zaawansowanych technologii ułatwiających codzienne użytkowanie samochodu, takich jak : wyświetlacz Head-Up Display, nawiązujący estetyką do zestawu wskaźników, jednoramienna kierownica z intuicyjnymi przełącznikami, kamera cofania czy indukcyjna ładowarka do smartfonów.

 

„Model koncepcyjny C-Aircross stanowi zapowiedź kontynuacji ofensywy produktowej Citroëna na rynkach całego świata. Stylem nawiązuje do Nowego C3 i proponuje nową wizję kompaktowych SUV-ów, bezpiecznych i przebojowych. Spełnia również założenia programu Citroën Advanced Comfort®, a jego przestronne wnętrze kusi obietnicą relaksującego komfortu.”

Linda JACKSON – Dyrektor Generalny Marki Citroën

 

01 – STYLISTYKA SUV-A:

Nieco nonszalancka i pewna siebie sylwetka

 

Zdecydowanie optymistyczny Citroën C-Aircross Concept posiada nietypową w świecie SUV-ów, swoistą osobowość. Bardzo nowoczesna stylistyka budzi wrażenie solidności połączonej z pokaźną dawką energii. Jest imponująca, a jednocześnie nieagresywna. Bryła nadwozia już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę krótką i wysoko umieszczoną maską oraz masywnym przodem, niezwykle oryginalnym jak na klasyczne kanony SUV-ów. Zapewnia on dobre proporcje całości nadwozia, a jednocześnie eksponuje płynne linie i muskularne kształty, dające poczucie bezpieczeństwa.

Projektanci Citroëna, pracujący nad modelem C-Aircross Concept, zdołali z powodzeniem połączyć płynne kształty z typowymi dla SUV-a atrybutami, tworząc nadwozie o kompaktowych wymiarach (długość: 4,15 m, szerokość: 1,74 m, wysokość: 1,63 m). Jego sylwetka wydaje się wyższa dzięki elementom ochronnym opasującym dolną strefę nadwozia. Gotowy do ruszenia na spotkanie przygodzie, C-Aircross Concept wyposażony został w przednią i tylną osłonę podwozia w czarnym, lśniącym kolorze, nakładki ochronne nadkoli z delikatnym motywem kamuflażu oraz boczne listwy ochronne dolnych partii nadwozia. 18-calowe diamentowane felgi o atletycznym, ciekawym kształcie świadczą o jego terenowych skłonnościach, a jednocześnie zapewniają wyższą pozycję za kierownicą.

Zgodnie z nową stylistyką marki, C-Aircross Concept przejął z kanonu marki zaokrąglony, dający poczucie pewności przód i charakterystyczny, dwupoziomowy układ świateł. Umieszczone w górnej części światła dzienne z diodami LED, zespolone z osłoną chłodnicy, zostały oddzielone od umieszczonych poniżej głównych świateł. Tył nadwozia o czystych, geometrycznych kształtach zwraca uwagę równie wyrazistą stylistyką. C-Aircross Concept posiada mocno zarysowane tylne nadkola, pozwalające doskonale wyeksponować tylne światła 3D złożone z trzech pierścieni.

Ten sam efekt zawieszenia w powietrzu tworzą elementy ozdobne tylnych słupków i dachu. Kontrastujące z resztą nadwozia, podświetlone tylne słupki stanowią charakterystyczny element tego concept caru. Zostały zaprojektowane w formie aerodynamicznych żaluzji. Panoramiczne szklane połacie dachu pozwalają zwielokrotnić ilość światła wpadającego do wnętrza. Wkomponowane w nadwozie tylne słupki w kolorze Corail Fluo pozwalają ukryć wnętrze auta, ale nie przeszkadzają w dostępie światła do kabiny. Duża łączna powierzchnia szyb i obszerna kabina podkreślają unikalny charakter tego koncepcyjnego auta o niezwykle przestronnym i pełnym światła wnętrzu.

Citroën C-Aircross Concept przejmuje elementy stylistyczne oraz wyposażenie wprowadzone w nowym C3, a jego nadwozie tworzy układ naprzemiennych gładkich płaszczyzn i graficznych elementów z barwnymi akcentami.
Elegancja niebieskiego koloru nadwozia kontrastuje z barwnymi akcentami podkreślającymi „fun” tego typowo rekreacyjnego auta. Pomarańczowy kolor pojawia się na obramowaniach reflektorów, kołpakach kół, bocznych listwach ochronnych i relingach dachowych z wbudowanymi na końcach światłami z diodami LED.
Kolejnym kluczowym elementem przy projektowaniu C-Aircross Concept była aerodynamika. Znalazło to odzwierciedlenie przede wszystkim w postaci przetłoczeń i wyprofilowań oraz w proporcjach nadwozia. Każda powierzchnia była analizowana pod względem generowanych strumieni powietrza. W celu dodatkowej poprawy aerodynamiki, samochód wyposażono w regulowane wloty powietrza w przednim zderzaku, wloty powietrza wbudowane w osłony dolnych krawędzi drzwi oraz tylny dyfuzor.

 

Kabina o czystych, geometrycznych kształtach

Citroën C-Aircross Concept posiada przeciwstawne drzwi, znacznie ułatwiające dostęp do wnętrza. Taki układ drzwi zwiększa komfort użytkowania. Stanowi nawiązanie do wcześniejszych modeli koncepcyjnych Aircross i CXperience. Wprost zapraszający do podróży C-Aircross Concept odkrywa przed użytkownikami niezwykle funkcjonalne, energetyzujące i przestronne wnętrze.

Projektanci Citroëna zdecydowali się na muskularną, lecz jednocześnie stwarzającą wrażenie lekkości deskę rozdzielczą, oraz na jakby „zawieszone w powietrzu” fotele. W kabinie dominuje układ poziomych linii, wizualnie potęgujących wrażenie płynności, nowoczesności i przestrzeni.

Oprócz jednoramiennej kierownicy, stanowiącej ukłon w stronę historii Marki, z intuicyjnym zespołem przełączników, na pokrytej tkaniną desce rozdzielczej pojawia się wyświetlacz Head-Up Display, pokazujący wszystkie informacje dotyczące prowadzenia samochodu w polu widzenia kierowcy. Są one wyświetlane w kolorach, idealnie dopasowanych do intensywnej gry kolorów modelu. Pośrodku deski rozdzielczej króluje duży, 12-calowy dotykowy ekran o ciekawej grafice, dostarczający różnego rodzaju informacji dotyczących prowadzenia oraz rozrywek. Poniżej umieszczono dużą, sięgającą od przednich do tylnych siedzeń, środkową konsolę z szeregiem użytecznych schowków.
Oszczędna w kształcie, wywołująca wrażenie zawieszenia w powietrzu i dopracowana w najdrobniejszych szczegółach deska rozdzielcza w kolorach jasnej szarości i soczystej pomarańczy z widocznymi licznymi schowkami tworzy sięgający aż do płatów drzwi układ kontrastujących ze sobą elementów. Całą szerokość deski rozdzielczej zajmuje obszerna, wyeksponowana pomarańczową barwą, niezwykle efektowna wnęka na drobne przedmioty. C-Aircross Concept wyróżnia się barwnymi akcentami koło nawiewów i klamer pasów bezpieczeństwa. Dominujący na wykładzinie i dywanikach podłogowych kolor Corail Fluo tworzy bardzo udany efekt gry odcieni.

Ciepłe połączenie barw znajdziemy też na panelach wykończeniowych, wykonanych z miękkiej i przyjemnej w dotyku tkaniny. Podobny układ kolorystyczny szarych i pomarańczowych, poprzecznych pasów powtarza się także na wygodnych, kanapowych siedzeniach. Odcinające się barwy i tworzywa, współgrające z poziomą konfiguracją deski rozdzielczej, wzmacniają unikalną dla Citroëna C-Aircross Concept graficzną i „geometryczną” stylistykę wnętrza.

 

02 – KOMFORT NOWOCZESNEGO SUV-A

Podobnie jak w nowym C3, wnętrze C-Aircross Concept w pełni wpisuje się w założenia programu Citroën Advanced Comfort®. Obszerne, zaprojektowane jak „kapsuła ochronna” i przyjazna przestrzeń, wyróżnia się szeregiem elementów sprzyjających dobremu samopoczuciu ciała i ducha kierowcy i pasażerów.

Siedzenia wprost zapraszające do podróży

Z chwilą zajęcia miejsca w kabinie, pasażerów ogarnia dobre samopoczucie. C-Aircross Concept generuje wrażenie natychmiastowego komfortu, zmaterializowanego w postaci czterech świetnie obejmujących ciało siedzeń o łagodnych kształtach. Zarówno przednie jak i tylne, obszerne, wręcz „kanapowe” fotele są pokryte kolorystycznie ciepłymi obiciami z pikowanej, karbowanej alkantary. Są nie tylko doskonale wykończone, ale i zapewniają świetne podparcie dla ciała inspirowane rozwiązaniami stosowanymi w meblach wypoczynkowych. Dostosowują się do kształtu ciała i oferują zupełnie nowy komfort podróżowania.

Liczne i pomysłowe schowki

W dążeniu do maksymalnej praktyczności i funkcjonalności samochodu w codziennym użytkowaniu, kabinę C-Aircross Concept wyposażono w liczne, obszerne i dobrze widoczne schowki. Kierowca i pasażer z przodu mają do dyspozycji oryginalną, ciągnącą się w poprzek całej deski rozdzielczej wnękę na drobne przedmioty. Jej wyprofilowana wkładka, nawiązująca do modelu C4 Cactus, zapobiega ślizganiu się przedmiotów. Kolejnym użytecznym schowkiem z przodu jest podwójna szuflada, wyposażona taśmy mocujące, reminiscencję świata podróży i bagaży. Codzienne użytkowanie samochodu ułatwiają również duże kieszenie w płatach drzwi oraz ukryta przed spojrzeniami z zewnątrz wnęka na torbę pod środkową konsolą. Projektanci poświęcili także wiele uwagi fotelom, które wyposażyli w sakwy, wbudowane w tylną stronę oparć i boki, pełniące funkcję schowków. I wreszcie środkowa konsola, wyposażona w bardzo głęboki schowek i pierwszą przegrodę przeznaczoną na bezprzewodową ładowarkę smartfonów. W jej tylnej części znajduje się druga wnęka, przeznaczona do odkładania smartfonów. Jest ona również dostępna dla pasażerów siedzących na tylnych siedzeniach. Mają oni ponadto do swojej dyspozycji uchwyty na tablety, umieszczone z tyłu oparć przednich foteli i umożliwiające im oglądanie filmów oraz dyskretny, bezpieczny schowek na nie pośrodku tylnej kanapy.

Skapane w świetle wnętrze

Aby zapewnić pasażerom przyjazne i bezstresowe warunki podróżowania, w Citroënie C-Aircross Concept zadbano o zachowanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem i odpowiednie doświetlenie kabiny. Mogą oni liczyć na dużą boczną powierzchnię szyb oraz innowacyjne, stylizowane tylne słupki pozwalające wnikać światłu przez żaluzje do wnętrza auta. Duży, panoramiczny, otwierany szklany dach pozwala z łatwością doświetlić dziennym światłem wszystkie siedzenia. Wzmacnia to wrażenie przestrzeni i dobre samopoczucie, bezpośrednio wpływając na komfort podróżowania i przyczyniając się do zapewnienia pasażerom wyjątkowych doznań zgodnych z hasłem „Feel Good”.

Zaawansowane technologie zapewniające wyjątkowe doznania z jazdy

Zastosowane w Citroënie C-Aircross Concept i stanowiące kontynuację programu „Citroën Advanced Comfort®” nowe technologie ułatwiające użytkowanie auta zwiększają także komfort podróżowania. Użyteczne, intuicyjne i idące z duchem czasu, oferują liczne korzyści wszystkim pasażerom.

Aby ułatwić prowadzenie, samochód wyposażono w intuicyjne elementy sterowania w kierownicy, a przydatne w prowadzeniu informacje są wyświetlane w polu widzenia. Oszczędny i dopracowany graficznie wirtualny zespół zegarów jest wyświetlany na dużym, szklanym panelu. C-Aircross Concept jest wyposażony w udoskonaloną wersję wyświetlacza Head-Up Display i funkcję zapewniania widoczności do tyłu w wydaniu high tech. Tradycyjne lusterka boczne zostały zastąpione dwiema kamerami. Obraz z kamer jest przesyłany na ekran usytuowany w miejscu wewnętrznego lusterka wstecznego. Dla zapewnienia optymalnej widoczności wokół auta wyposażono je również w tylną kamerę umieszczoną pośrodku spojlera dachowego.

Mobilne technologie

C-Aircross Concept wyposażony został w inteligentny i intuicyjny interfejs Człowiek-Maszyna. Zapewnia on kierowcy i pasażerom dostęp do licznych pokładowych funkcji za pośrednictwem centralnego, 12-calowego ekranu dotykowego. To prawdziwe centrum dowodzenia samochodu ułatwia jego użytkowanie oraz poszerza i powiększa optycznie wnętrze. Zainstalowany w samochodzie koncepcyjnym system informacji i rozrywki umożliwia każdemu z pasażerów korzystanie z informacji dotyczących trasy przejazdu dzięki nawigacji 3D CITROËN Connect Nav z dostępem do Internetu i funkcją poleceń głosowych. Każdy z pasażerów może też indywidualnie wybrać odpowiadającą mu muzykę czy wyświetlić ulubiony film. Możliwych jest kilka różnych konfiguracji ekranu : 1/3 -2/3 lub 2/3 -1/3 lub pełen ekran. Dzięki temu pasażer może stać się równie aktywnym uczestnikiem podróży co kierowca.

Jeśli chodzi o mobilne technologie i wymianę informacji ze światem zewnętrznym, C-Aircross Concept wyposażono ponadto w umieszczoną w centralnym punkcie środkowej konsoli wnękę na bezprzewodową, indukcyjną ładowarkę do smartfonów.

C-Aircross Concept dysponuje również aplikacją Share with U. Ta nowa usługa umożliwia zapewnia pasażerom rozrywkę w czasie podróży. Za pomocą dostępnego w samochodzie W-Fi w bardzo prosty sposób można udostępniać towarzyszom podróży pliki multimedialne (gry, muzykę, filmy) i korzystanie z nich w trakcie podróży.

ConnectedCAM Citroën™, czyli pokładowa kamera HD, zastosowana po raz pierwszy w nowym C3, sprzyja komfortowi psychicznemu i przyjaznej atmosferze w kabinie. Umieszczona tuż za wewnętrznym lusterkiem wstecznym, rejestruje to, co kierowca widzi na zewnątrz i pozwala jednym kliknięciem udostępnić zdjęcia i filmy wideo na portalach społecznościowych.

 

Dla zapewnienia najwyższego komfortu akustycznego, projektanci poświęcili również wiele uwagi uprzestrzennieniu dźwięku w kabinie. Zagłówki przednich i tylnych foteli zostały wyposażone w głośniki i mikrofony, tworząc w kabinie C-Aircross Concept prawdziwe kapsuły dźwiękowe „sound experience”. Dają one każdemu z pasażerów możliwość komunikowania się z pozostałymi osobami bądź też odizolowania się.

Doskonałe właściwości off-roadowe

Inną zaawansowaną i inteligentną technologią, która pozwala C-Aircross Concept na poruszanie się poza utartymi szlakami jest Grip Control. Ta zapewniająca lepszy napęd funkcja jest idealnie dostosowana do C-Aircross Concept i zapewnia prawdziwy komfort jazdy.
Przystosowany równie dobrze do codziennej jazdy w centrum miasta co do wypadów w góry czy nad morze, z rodziną lub z przyjaciółmi, C-Aircross Concept jest prawdziwie wszechstronnym samochodem. Jest to mocny atut tego SUV-a nastawionego na rekreację i ucieczkę od codzienności,
Zapraszamy na światową premierę samochodu koncepcyjnego Citroën C-Aircross, który zapowiada globalną ofensywę marki na rynku SUV-ów, i odwiedzenie stoiska marki Citroën na Salonie Samochodowym w Genewie w dniach 7 i 8 marca (dni dla prasy) oraz od 9 do 18 marca (dni otwarte dla publiczności).

Warsaw

Banner 468 x 60 px