Log In

Polscy innowatorzy prezentują swoje rozwiązania na targach w Hanowerze

Tramwaj indywidualny, robot uczący dzieci programowania, superszybki laser – to niektóre z rozwiązań prezentowanych przez polskich naukowców na targach Hannover Messe 2017. Innowatorzy nie narzekają na brak zainteresowania, także potencjalnych inwestorów.

Na rozpoczętych w poniedziałek Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Technologii Przemysłowych w Hanowerze, oprócz prezentacji ok. 200 polskich firm, można obejrzeć 27 rodzimych koncepcji technologicznych, przygotowanych przez polskie instytuty naukowe oraz wynalazców.

Innowacje te są prezentowane w strefie SciTech Poland w całości poświęconej technologiom tworzonym przez polski sektor akademicki oraz w pawilonie narodowym w strefie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Strefa SciTech Poland to efekt współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBR, AHK (Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej) oraz Fundacji Impact. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą NCBR, gdzie prezentowanych jest 10 technologii.

Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudza m.in. tramwaj indywidualny, który powstał na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej (PW). To pojazd elektryczny działający w oparciu o system Personal Rapid Transit (PRT). To system automatycznego transportu osób, który ma cechy zarówno transport indywidualnego, jak i publicznego. Pojazdy PRT zabierają na pokład od 3 do 5 osób, poruszają się po lekkiej infrastrukturze torowej lub korzystają z toru „wirtualnego” na jezdni. Prof. Maciej Kozłowski z PW wyjaśnia PAP: „Nie będzie kierowcy, urządzenie będzie jeździło samo”.

Badacze z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie prezentują z kolei ultraszybki laser – laser femtosekundowy. Są zadowoleni z udziału w targach. „Dziś rozmawiał z nami jeden potencjalny klient, dwóch potencjalnych inwestorów” – opowiada prof. Yuriy Stepanenko z IChF PAN, a – jak zauważa – to dopiero pierwszy dzień targów.

Mikołaj Rogóż z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, twórca maleńkiego robota-gąsienicy napędzanego światłem, opowiada z kolei, że w czasie targów rozmawiał z kolegami z innych zespołów badawczych, dzięki czemu zrodził się pomysł na nowy projekt, który być może ma szansę na wdrożenie.

Polscy innowatorzy prezentują też na targach Photona, czyli pierwszego na świecie interaktywnego robota uczącego dzieci podstaw programowania. „Zadaniem dzieci jest rozwinięcie robota, aby odkrywać jego nowe funkcje i rozwijać się razem z nim” – opisuje Damian Traczyk ze start-upu Photon Enterntainment, założonego przez absolwentów i naukowców z Politechniki Białostockiej. „Mieliśmy już kilka propozycji dotyczących nawiązania współpracy. (…) Nie spodziewałem się aż tak pozytywnego odbioru” – podsumowuje.

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów z Warszawy prezentuje z kolei mobilnego robota pirotechnicznego Gryf. Zdalnie sterowany robot przeznaczony jest do szybkiego rozpoznania terenu i miejsc trudno dostępnych oraz do przeprowadzania różnego rodzaju interwencji. Gryf może też przetransportować obiekt o masie do 15 kg, zneutralizować niebezpieczny ładunek oraz nasłuchiwać rozmowy w bezpośrednim otoczeniu, a także pokonać nierówności terenu i przeszkody o kącie nachylenia do 45 st. „W pierwszym dniu targów były na razie wizyty różnych VIP-ów. Byliśmy momentami otoczeni ze wszystkich stron przez ważne persony. Jak nigdy dotąd” – opisuje prof. Piotr Szynkarczyk z PIAP. Dodaje, że to dla jego instytutu świetna reklama. Zaznacza, że w kolejnych dniach targów jest już umówiony na rozmowy z osobami zainteresowanymi technologiami rozwijanymi przez PIAP.

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 odbywają się w Hanowerze (Niemcy) między 24 a 28 kwietnia. Prezentują się tam polskie firmy i jednostki naukowe. W tym roku Polska jest partnerem targów i promuje się hasłem: Smart means Poland.

Z Hanoweru Ludwika Tomala (PAP)

Warsaw

Banner 468 x 60 px