Log In

Inwestycje w Polskiej Spółce Gazownictwa

364,7 mln zł zainwestuje do 2020 r. w Podlaskiem Polska Spółka Gazownictwa. Powstanie m.in kilka stacji LNG, przebudowany będzie gazociąg białostocki, będzie budowana sieć w Bielsku Podlaskim – poinformował w poniedziałek prezes PSG Jarosław Wróbel.

W siedzibie starostwa w Wysokiem Mazowieckiem (Podlaskie) odbyło się spotkanie z udziałem także m.in. wiceprezesa PGNiG Radosława Bartosika, wiceministra SWiA Jarosława Zielińskiego, wiceministra rolnictwa Jacka Boguckiego, wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego z samorządowcami z regionu na temat tych inwestycji.

Po południu oddano również do użytku pogotowie gazowe w Wysokiem Mazowieckiem. Do końca roku PSG planuje uruchomić 52 takie placówki w kraju. Wiceprezes PGNiG Radosław Bartosik mówił samorządowcom, że nowe placówki są otwierane po to, by poprawiać bezpieczeństwo eksploatacji sieci i po to, by znajdowały się „bliżej ludzi”.

– Wysokie Mazowieckie jest jednym z największych komunalnych odbiorców gazu w regionie. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie funkcjonowania tej sieci i tych klientów – podnosimy bezpieczeństwo, ponieważ dzięki temu czas dojazdu pogotowia gazowego skrócimy maksymalnie do 30 minut – powiedział PAP prezes PSG Jarosław Wróbel.

Województwo podlaskie jest najmniej „zgazyfikowanym” regionem w kraju – powiedział Wróbel. Wskazał, że na 118 gmin w regionie tylko w 23 jest sieć gazownicza, co stanowi 19 proc. (średnia w Polsce to 57,8 proc.). W województwie są trzy gazownie, firma zatrudnia 184 osoby, do końca roku ma być 45 nowych miejsc pracy.

PSG planuje w Podlaskiem budowę stacji regazyfikacji skroplonego gazu LNG w gminach: Grajewo (Grajewo-Wołów), Mońki, Augustów, Czyżew i Hajnówka. Do takiej stacji gaz jest dowożony cysterną. Łącznie do tych stacji będzie zbudowanych ok. 54 km sieci. Inwestycje są zatwierdzone, są na nie pieniądze, trwają przetargi na projekty i wykonawstwo, w niektórych przypadkach już jest etap podpisywania umów – poinformował prezes PSG.

PSG planuje także zbudowanie 24,5 km sieci gazowniczej w Bielsku Podlaskim, przebudowę 96 km tzw. gazociągu białostockiego oraz inwestycję przed tłocznią na gazociągu jamalskim w Zambrowie. Ta ostatnia inwestycja będzie kosztowała 12,7 mln zł i ma znacząco poprawić ciśnienie w gazociągu i podniesienie przez to przepustowości. Ma to także zapobiegać przerwom w dostawach gazu w Podlaskiem, co jest uciążliwe szczególnie dla firm. Problem ma być zlikwidowany w ciągu dwóch lat.

W Podlaskiem PSG ma podpisane z samorządami 62 listy intencyjne (w całym kraju 290), które – jak mówił prezes tej firmy – są podstawą do planowania koncepcji gazyfikacji gmin. Do końca roku listy te mają być przeanalizowane.

Prezes PSG wskazał także, że szansą dla województwa podlaskiego są omawiane obecnie z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa plany związane ze wspomaganiem rolników, którzy chcą korzystać z gazu, by mogli mieć współfinansowane wykonanie przyłączy, stacji regazyfikacji i całej instalacji. – Robimy wszystko, aby było to możliwe od 1 lipca, jeżeli chodzi o składanie wniosków i procedowanie – dodał.

Obecnie w Polsce jest osiem stacji regazyfikacji w technologii LNG, w Podlaskiem jedna – koło Zielonego Kamedulskiego na Suwalszczyźnie. Do końca 2018 r. w kraju planowanych jest kolejnych 11 takich stacji.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px