Log In

43. posiedzenie – podsumowanie prac Sejmu

Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego, uchwalenie nowelizacji ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz nowelizacji ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej – to najważniejsze decyzje podjęte przez Sejm podczas 43. posiedzenia w dniach 7 – 9 czerwca. Kolejne odbędzie się w dniach 20 – 22 czerwca.

Sejm zdecydował także o ustanowieniu 2018 r. Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, Ireny Sendlerowej, Jubileuszu 250-lecia konfederacji barskiej oraz Praw Kobiet – więcej w oddzielnym komunikacie. Sejm zadecydował także o uczczeniu w tym roku 80. rocznicy rozpoczęcia budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego – więcej w oddzielnym komunikacie.

Posłowie uczcili minutą ciszy pamięć profesora Zbigniewa Brzezińskiego.

Sejm uchwalił pięć ustaw – będą teraz przedmiotem prac Senatu

Nowelizacja ustawy o prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnym dostosowuje Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi do obowiązującej od 1 stycznia 2017 r. ustawy o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa dotyczy uzupełnienia uprawnień Prokuratorii Generalnej o możliwość podjęcia czynności przed sądami administracyjnymi za organy administracji rządowej, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz podmiot reprezentujący Skarb Państwa.

Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmianę definicji osoby represjonowanej, poszerza krąg osób o osoby represjonowane do 31 lipca 1990 roku, oraz zaznacza, że represje mogły mieć charakter niejawny.

Nowelizacja ustawy o obligacjach wprowadza stworzenie równoważnych regulacji dla wszystkich podmiotów do emitowania obligacji. Oznacza to stworzenie podmiotom rynku ubezpieczeniowego analogicznych warunków jak te posiadane przez podmioty rynku bankowego i kapitałowego. Proponowane rozwiązania pozwolą zakładom ubezpieczeń i zakładom reasekuracji zainteresowanym emisją obligacji podporządkowanych na zwiększenie wysokości posiadanych środków własnych stanowiących pokrycie wymogów kapitałowych i rozwój rynkowy tych podmiotów.

Nowelizacja ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych oraz niektórych innych ustaw pozwoli ograniczyć zjawiska nadmiernego zadłużania się gmin. Projekt zakłada też zmiany w zakresie wyborów na prezesów izb.

Ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych dotyczy zgodnie z uzasadnieniem – określenia sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego poszczególnym grupom zawodowym pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionym w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy, sposób i harmonogram dochodzenia do ustalonego poziomu wynagrodzenia zasadniczego.

Ustawa o restytucji dóbr kultury trafi do podpisu prezydenta

Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, która ma na celu zmianę rozwiązań w relacjach pomiędzy hodowcami lub organizacjami hodowców a rolnikami lub organizacjami rolników w zakresie wykorzystania do siewu we własnym gospodarstwie materiału ze zbioru odmian chronionych krajowym wyłącznym prawem hodowcy do odmiany (opłat od rozmnożeń własnych). Hodowca będzie miał również możliwość podjęcia decyzji o udostępnieniu wybranej przez siebie odmiany (lub odmian) chronionej bez pobierania opłat od rozmnożeń własnych w wyznaczonym przez siebie okresie, np. ze względów marketingowych.

Sześć projektów ustaw trafiło do dalszych prac w komisjach sejmowych

Rządowy projekt ustawy o komornikach sądowych (druk nr 1582) dotyczy zwiększenia nadzoru nad komornikami, który w ocenie rządu pozwoli radykalnie ograniczyć liczbę nieprawidłowości związanych z czynnościami komorniczymi. Projekt ustawy o kosztach komorniczych (druk nr 1581) wprowadza przejrzyste zasady finansowania systemu egzekucji sądowej oraz rozwiązania motywujące dłużników do dobrowolnej spłaty zobowiązań stwierdzonych tytułami egzekucyjnymi.

Posłowie wnioskowali o skierowanie obu projektów do Komisji Ustawodawczej i Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Prace nad poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 852 i 852-A) oraz obywatelską propozycją nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1534) będą kontynuowane w Komisji Administracji i Spraw wewnętrznych i Komisji Finansów Publicznych.

Rządowym projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych oraz o radiofonii i telewizji i poselskim projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz uchyleniu ustawy o opłatach abonamentowych zajmą się posłowie z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Sejm powołał członka komisji weryfikacyjnej

Decyzją Sejmu ostatnim członkiem Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa, został Paweł Rabiej.

Inne decyzje podjęte przez posłów w głosowaniach
Sejm odrzucił wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej przed Trybunałem Stanu byłego prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego.

Informacja bieżąca i pytania w sprawach bieżących
Sejm wysłuchał informacji rządu w sprawie polityki personalnej w spółkach z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa. O jej przedstawienie wnioskował KP Platforma Obywatelska. W imieniu rządu głos zabrał Henryk Kowalczyk, minister-członek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu odpowiadali także na poselskie pytania dotyczące m.in. podjęcia przez Ministerstwo Zdrowia działań w celu poprawy sytuacji zdrowotnej kobiet, wsparcia rozwoju małych i średnich miast przez Ministerstwo Rozwoju, czy obiektywności orzecznictwa sądowego w Polsce.

Informacja o działalności Rzecznika Praw Dziecka za rok 2016

Sejm wysłuchał informacji Rzecznika Praw Dziecka, który podsumował działalność urzędu za 2016 rok. Informacja została uzupełniona stanowiskiem Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Sejm przeprowadził I czytania dwóch projektów ustaw

W ostatnim dniu obrad posłowie pracowali nad dwoma projektami ustaw: poselskim projektem ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym (druk nr 1465), który zakłada, że w 2017 r. wypłacony zostałby jednorazowy dodatek pieniężny do świadczeń emerytalno-rentowych, które nie przekraczają 2 tysięcy złotych oraz poselskim projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (druk nr 1545), który przewiduje usprawnienie procesu zwrotu VAT przedsiębiorcom. W przypadku obu projektów zgłoszone zostały wnioski o odrzucenie w I czytaniu. Sejm podejmie decyzję w tej sprawie kolejnym bloku głosowań.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px