Log In

Orlen Lietuva: podpisano przełomową umowę

Litewska spółka kolejowa Lietuvos Geleżinkeliai (LG) i spółka polska Orlen Lietuva podpisały w środę (28 czerwca) umowę partnerską, która kończy kilkuletni spór dotyczący taryf za przewóz ładunku koleją, rozwiązuje problemy logistyczne rafinerii oraz zwiększy jej rentowność.

– To przełom, który rozwiązuje nasze problemy logistyczne – powiedział podczas konferencji prasowej prezes zarządu i dyrektor generalny Orlen Lietuva Ireneusz Fąfara.

W uroczystości podpisania umowy, którą określa się jako przełomową w stosunkach Litwy i Polski, udział wzięli m.in. premier Litwy Saulius Skvernelis, wicemarszałek polskiego Senatu Adam Bielan, minister transportu Litwy Rokas Masiulis, dyrektor generalny LG Mantas Bartuszka oraz prezes PKN Orlen Wojciech Jasiński.

– To przełomowa uroczystość w naszych relacjach gospodarczych – ocenił po podpisaniu umowy wicemarszałek Bielan. Wskazał, że inwestycja Orlenu na Litwie jest ważna dla obu krajów; w momencie jej realizowania była największą polską inwestycją za granicą (obecnie drugą) i wciąż pozostaje największą inwestycją zagraniczną na Litwie.

-Cieszę się, że chmura burzowa, która wisiała nad tą inwestycją, została w wyniku tego porozumienia przepędzona – powiedział wicemarszałek.

Z kolei prezes PKN Orlen podczas konferencji prasowej wyraził nadzieję, że „porozumienie zapewni obu stronom stabilizację w dążeniu do swoich interesów”. – Osobiście traktuję naszą działalność na Litwie z dużą odpowiedzialnością. Musimy tak działać, abyście państwo na Litwie uważali, że dobrze zarządzamy naszą własnością, ale też ważną częścią litewskiej gospodarki – powiedział Jasiński.

Natomiast premier Skvernelis zaznaczył, że „wspólną przyszłość mają tylko rozwiązania wzajemnie korzystne i dzień dzisiejszy jest tego dowodem”.

– Zależy nam na pomyślności Orlenu na Litwie, gdyż jest to ważna część naszej gospodarki – powiedział szef litewskiego rządu. Wskazał, że nabycie przez Orlen w 2006 roku pakietu kontrolnego rafinerii Mażeikiu Nafta „stanowiło kardynalną pomoc rządu polskiego na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Litwy”.

– Ten spór nie był korzystny ani dla Litwy, ani dla Polski. Szkoda, że pochłonął tak dużo czasu. Na szczęście w końcu możemy dać dobry przykład w stosunkach polsko-litewskich. Dzisiejsze porozumienie potwierdza, że najtrudniejsze nawet i najbardziej zaognione kwestie w stosunkach gospodarczych lub politycznych mogą zostać rozwiązane. Wszystko zależy wyłącznie od dobrej woli obu stron – podkreślił Skvernelis.

Premier przypomniał też, że inwestycja Orlenu na Litwie była inicjatywą ówczesnego prezydenta Polski, Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px