Log In

PGNiG chce inwestować w Norwegii i Pakistanie

Stosunkowo niskie ceny ropy naftowej w ostatnich tygodniach nie mają negatywnego wpływu na działalność wydobywczo-poszukiwawczą PGNiG – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Jak pisze dziennik powołując się na informacje z PGNG, mimo iż ceny ropy utrzymują się w ostatnich tygodniach na stosunkowo niskim poziomie, to nie ma to negatywnego przełożenia na działalność poszukiwawczo-wydobywczą grupy. Spółka podkreśla, że średni koszt wydobycia z posiadanych przez nią złóż w Norwegii jest kilkukrotnie niższy niż obecna cena rynkowa ropy. Jednocześnie niskie cyny ropy sprzyjają zakupom tego typu aktywów. Spółka zapewnia, że również w Pakistanie uzyskuje dobre wyniki z działalności wydobywczej, która jest opłacalna.

„Rz” przypomina, że w latach 2017-2022 PGNiG ma przeznaczyć ok.15 mld zł na inwestycje w poszukiwanie i wydobycie. Środki te trafią między innymi na zagospodarowanie złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, miedzy innymi złoża Snadd, na co PGNiG wyda ponad 350 mln zł oraz Storklakken.

Obecnie wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 18 koncesji. Grupa posiada udziały w pięciu złożach ropy naftowej i gazu ziemnego (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog). Spółka zamierza wziąć udział w kolejnych rundach koncesyjnych.

W Pakistanie w tym roku PGNIG zamierza przeprowadzić prace przygotowawcze do wiercenia dwóch kolejnych otworów eksploatacyjnych przewidzianych do wykonania w 2018 r.

( cire.pl)
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px