Log In

PGNiG rezerwuje moce w Baltic Pipe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek w pierwszej fazie procedury rezerwacji mocy przesyłowych w gazociągach, które połączą złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię z Polską – poinformowała spółka w środę 26 lipca.

Procedurę rezerwacji mocy ogłosili niedawno operatorzy gazociągów przesyłowych w Polsce i w Danii. Zgodnie z ich deklaracjami gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski umożliwi dostarczenie ok. 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. PGNiG oczekuje, że przesył gazu tym połączeniem będzie możliwy pod  koniec 2022 r.

– Połączenie gazociągów z Norwegii przez Danię do Polski jest najważniejszym tego typu przedsięwzięciem w naszej części kontynentu, ponieważ zapewni naszym odbiorcom zdywersyfikowane dostawy gazu na bezpiecznych i rynkowych warunkach. Planujemy wziąć udział także w drugiej fazie procedury, która rozpocznie się  5 września 2017 r., a zakończy podpisaniem ostatecznych umów o wielkości przydzielonej mocy przesyłowej – powiedział prezes PGNiG  Piotr Woźniak.

PGNiG w Norwegii
PGNiG ma na Norweskim Szelfie Kontynentalnym 18 koncesji poszukiwawczych i produkcyjnych, które obejmują 5 złóż ropy naftowej i gazu ziemnego (Skarv, Vilje, Morvin, Vale, Gina Krog) o zasobach węglowodorów w wysokości 78 mln baryłek ekwiwalentu ropy. W przypadku dwóch koncesji poszukiwawczych PGNiG pełni też funkcję operatora koncesji. Przewidywana wielkość produkcji ze złóż norweskich w 2017 r. wyniesie 571 tys. ton ekwiwalentu ropy naftowej i pół miliarda metrów sześc. gazu ziemnego.

PGNiG będzie brało udział w kolejnych rundach koncesyjnych oraz projektach akwizycji złóż, aby – zgodnie ze swoją strategią – w 2022 r. osiągnąć wielkość wydobycia na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na poziomie 2,5 mld m sześc. gazu rocznie.

– Możliwość sprowadzania gazu wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię do Polski zwiększy dywersyfikację źródeł dostaw surowca i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności rynku gazu w Polsce i w regionie Europy Środkowo–Wschodniej – podała polska spółka.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px