Log In

Blok gazowy wiodącym wariantem dla nowych mocy w Elektrowni Dolna Odra

Komitet Inwestycyjny Grupy PGE wydał rekomendację w zakresie paliwa i technologii dla nowego bloku energetycznego w Elektrowni Dolna Odra. Ze względu na uwarunkowania ekonomiczne oraz specyficzną lokalizację elektrowni, a także w wyniku zachodzących zmian w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym, jako najkorzystniejsze paliwo wskazany został gaz.

Grupa PGE kontynuuje prace zmierzające do budowy nowych mocy w Elektrowni Dolna Odra, będącej częścią Zespołu Elektrowni Dolna Odra, w województwie Zachodniopomorskim. 30 sierpnia 2017 r. Komitet Inwestycyjny, ciało doradcze zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zarekomendował uruchomienie fazy przygotowania do realizacji nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra w oparciu o paliwo gazowe.

Ten etap projektu, zaplanowany do końca II kwartału 2018 r., obejmie opracowanie studium wykonalności inwestycji, a także uruchomienie innych postępowań administracyjnych mających na celu uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego zadania. Dalszy harmonogram budowy nowego bloku, w tym termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, będzie znany po zakończeniu tych prac.

W trakcie prac nad studium wykonalności przeprowadzone zostaną pogłębione analizy trzech technologii. Wśród nich są: blok gazowy w cyklu prostym, blok gazowy w cyklu prostym przygotowany do ewentualnej rozbudowy do bloku gazowo-parowego („CCGT ready”) oraz blok gazowo-parowy. Szacowane koszty budowy bloku gazowego o mocy ok. 500 MW, oparte o rynkowe ceny realizowanych obecnie projektów, mieszczą się w przedziale 2-3 mln zł za MW.

Wskazanie przez Komitet Inwestycyjny paliwa gazowego jako wiodącego dla nowego bloku w Elektrowni Dolna Odra oznacza zmianę rekomendacji wydanej w czerwcu 2017 r. Wówczas pozytywnie zaopiniowana została budowa nowych mocy opartych na węglu kamiennym.

Ze względu na specyficzne uwarunkowania lokalizacyjne Elektrowni Dolna Odra, położonej w rejonie charakteryzującym się dużym zapotrzebowaniem na moce bilansujące system elektroenergetyczny, nowa jednostka powinna charakteryzować się wysoką elastycznością pracy. Konsultacje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi wykazały, że blok gazowy jest w stanie spełnić te wymagania.

Na korzyść technologii gazowej w Elektrowni Dolna Odra przemawiają również aktualne uwarunkowania rynkowe i regulacyjne polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, które pociągają za sobą konieczność elastycznego podejścia do zarządzania ryzykiem w tego typu projektach, w tym szczególnie ryzykiem regulacyjnym. Możliwe wprowadzenie limitów emisyjnych dla technologii konwencjonalnych, w połączeniu z postępującą rewizją systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, która może podnieść koszty wytwarzania energii elektrycznej, stanowią istotne ryzyka w obszarze regulacyjnym.

Wśród przesłanek czyniących atrakcyjnymi inwestycyjnie źródła gazowe, znajduje się również zauważalny postęp prac zmierzających do rozwoju rynku i poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu
w Polsce, m.in. poprzez budowę nowych interkonektorów, rozwój importu LNG, czy projekt Baltic Pipe, polegający na budowie rurociągu dostarczającego do Polski gaz ze złóż norweskich.

Zgodnie ze strategią biznesową, Grupa PGE podchodzi do planów rozwoju nowych mocy wytwórczych w sposób elastyczny, mając każdorazowo na celu podjęcie najkorzystniejszej decyzji pod względem ekonomicznym, technicznym, a także uwzględniającej specyficzną lokalizację poszczególnych aktywów. Zdając sobie sprawę ze swojego wpływu na otoczenie, Grupa PGE bierze także pod uwagę dywersyfikację źródeł wytwarzania, obecnie opartych na węglu brunatnym i kamiennym.

 

Obecnie w Polsce realizowany jest szeroko zakrojony program budowy wysokosprawnych bloków energetycznych, które powstają m.in. w elektrowniach Opole, Turów, Kozienice i Jaworzno. Nowe bloki znacząco poprawią bilans mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE), a przez to bezpieczeństwo dostaw przez najbliższą dekadę.

Według różnych prognoz bilansu mocy w KSE, w tym analiz własnych PGE Polskiej Grupy Energetycznej, pomimo realizowanych obecnie inwestycji, z uwagi na dalszy wzrost gospodarczy kraju oraz sukcesywne wycofywanie z eksploatacji najstarszych bloków, po 2025 r. spodziewany jest istotny deficyt mocy wytwórczych.

Oznacza to konieczność planowania i przygotowania do realizacji kolejnych projektów budowy nowych mocy wytwórczych o odpowiedniej dyspozycyjności i sterowalności. Jedną z najbardziej odpowiednich lokalizacji dla budowy nowych mocy w kraju jest Elektrownia Dolna Odra. Jest jedyną elektrownią systemową w północno-zachodniej Polsce i jako taka ma fundamentalne znaczenie dla stabilnej pracy KSE (m.in. z uwagi na duże nasycenie niekontrolowalnych mocy wiatrowych w tym regionie). Została wybudowana w latach 1970-1977 jako elektrownia z ośmioma blokami energetycznymi o mocy 200 MW. Obecnie pracuje w niej sześć bloków o łącznej mocy 1362 MW. Istnieje ryzyko, że bez nowych inwestycji, od 2020 r. w eksploatacji pozostaną 4 bloki.

Określenie przyszłości Elektrowni Dolna Odra, jej modelu funkcjonowania, roli w KSE i kształtu technologicznego, jest jednym z kluczowych zadań stojących przed spółką PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która w Grupie PGE zarządza elektrowniami konwencjonalnymi oraz kopalniami. To także jeden z priorytetów strategii biznesowej Grupy z września 2016 r.

Już w maju 2016 r. w PGE GiEK rozpoczęty został projekt „Koncepcja rozwoju Elektrowni Dolna Odra” (KREDO). W skład organizacji projektowej weszli przedstawiciele Zespołu Elektrowni Dolna Odra, centrali PGE GiEK oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej, spółki matki w Grupie, a także przedstawiciele strony społecznej ZEDO. Zespół KREDO rozpatrywał kilkanaście wariantów technologiczno-paliwowych budowy nowych mocy w Elektrowni Dolna Odra.

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px