Log In

Stępień: wpływ kosztów budowy Baltic Pipe na rachunki za gaz będzie marginalny

Taryfa za przesył będzie uwzględniała inwestycję w Baltic Pipe, ale w stopniu niższym, niż na początku przewidywaliśmy – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień w wywiadzie opublikowanym w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Z wcześniejszych szacunków wynikało, że w wyniku realizacji programu inwestycyjnego taryfa przesyłowa Gaz-Systemu wzrośnie o ok. 4 proc., ale obecnie spółka zakłada, że skala podwyżki będzie wyraźnie niższa.

– Zakładamy, że taryfa wzrośnie, ale jeśli przepływ gazu przez wybudowaną infrastrukturę będzie wyższy niż w naszych symulacjach, to może się okazać, że taryfa ostatecznie się nie zmieni. Potencjał do wzrostu zapotrzebowania na gaz jest bardzo realny, a dodatkowo pojawią się możliwości przesyłu za granicę – powiedział w wywiadzie Tomasz Stępień.

Zwrócił on również uwagę na fakt, że z rachunku za gaz płaconego przez końcowego odbiorcę do Gaz-Systemu trafia jedynie ok. 7 proc. W tej sytuacji ewentualna podwyżka opłat za przesył, a w tym również koszty budowy Baltic Pipe będą miały marginalny wpływ na wysokość rachunków za gaz. – Polska importuje ponad 10 mld m sześc. gazu rocznie. Jeśli dzięki wybudowaniu nowej infrastruktury cena surowca obniży się o kilka procent, to globalne korzyści dla gospodarki będą wielokrotnie większe niż możliwe podwyżki taryfy przesyłowej – powiedział prezes Gaz-Systemu w wywiadzie opublikowanym w „DGP”.
Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px