Log In

Rynek mocy na posiedzeniu WRDS

Podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego dyskutowano na temat energochłonności. Przedstawiono założenia ustawy o rynku mocy, która jest już w Sejmie i czeka na pierwsze czytanie oraz dyskutowano nad postulatami m.in. środowiska hutniczego i pozostałych firm energochłonnych.

– Dziękuje radzie za pozytywną ocenę i dobrą atmosferę dyskusji nad założeniami ustawy o rynku mocy. Wysłuchaliśmy sugestii, które będą procedowane już na etapie sejmowym. Te sugestie dotyczą kwestii środowiskowych oraz spraw będących w gestii ministerstw finansów i energii – wyjaśnił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, który wziął udział w posiedzeniu.

Przypominamy, że regulacja przygotowana przez ekspertów Ministerstwa Energii wprowadza w Polsce dwutowarowy rynek energii elektrycznej. Towarami będą i energia, i gotowość do jej dostarczania. Według zamierzeń resortu energii ma to skłonić wytwórców energii do budowy nowych źródeł. „Obecne przepisy – jak czytamy w uzasadnieniu projektu – do tego nie zachęcają”. Zgodnie z planami rządu, rozwiązaniem ma być scentralizowany rynek mocy.

Zgodnie z projektem ustawy, która teoretycznie powinna wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., w 2021 r. w Polsce będzie już funkcjonował rynek mocy z płatnościami za moc, a pierwsza aukcja odbędzie się trzecim roku przed okresem dostaw. Konsumenci odczują opłatę mocową w swoich rachunkach od 2021 roku. Jej wysokość będzie jednak zależna od wyników aukcji, w których wygrywać będą najtańsze oferty.

W obradach WRDS uczestniczyli dzisiaj Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, przedsiębiorcy i strona społeczna.

Źródło: Portal górniczy

Autor: AMC

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px