
Analiza skarg kierowanych do URE wskazuje, że klienci polegający jedynie na zapewnieniach przedstawicieli odnośnie ostatecznej treści umowy, stają się niekiedy ofiarami nieuczciwych praktyk rynkowych.
URE podkreśla jednocześnie, że szczególną ostrożność wykazać powinny osoby zawierające umowę sprzedaży energii elektrycznej w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponieważ uprawnienie do odstąpienia od umowy w terminie 14 dni bez podawania przyczyny przysługuje tylko konsumentom, a z godnie z prawem z takich się uważa osoby fizyczne dokonującą czynności prawnych, niezwiązanych bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą lub zawodową.
Jednocześnie URE rekomenduje przedsiębiorstwom obrotu energią, dokonanie oceny formularzy stosowanych przy sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa pod kątem możliwych nadużyć, zwłaszcza w przypadkach, gdy zasady wynagradzania przedstawicieli handlowych uzależnione są od np. ustalenia takich elementów jak np.: cena, okres obowiązywania umowy, czy wolumen sprzedaży. URE rekomenduje też, aby przedsiębiorstwa obrotu posługiwały się dedykowanymi do różnych typów umów formularzami, tak aby ww. elementy były znane odbiorcy w momencie otrzymania formularza dzięki czemu ryzyko ewentualnych nadużyć zostanie ograniczone.