Log In

Prawie 150 miliardów złotych na eko-inwestycje w Polsce

Od 1989 roku, czyli od powstania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wartość zrealizowanych eko-inwestycji z udziałem pieniędzy z funduszu wyniosła ponad 144 mld zł – poinformował we wtorek prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Kujda wyjaśnił na konferencji prasowej towarzyszącej poznańskim międzynarodowym targom POL ECO SYSTEM, że od 1989 roku do 2016 fundusz wydał ze środków krajowych i zagranicznych 68 mld zł.

W ostatnich latach to 5-6 mld zł rocznie. Prezes zapowiedział na konferencji, że Fundusz w najbliższych latach będzie chciał zwiększyć nakłady.

Przez 28 lat funkcjonowania Funduszu podpisano 28 tys. umów ze środków krajowych i blisko 3 tys. umów ze środków zagranicznych.

Kujda poinformował, że najwięcej umów podpisano na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową i ochronę powietrza (po ok. 4 tys.).

Dzięki wsparciu Funduszu powstało ponad 83 tys. km sieci kanalizacyjnych, zmodernizowano bądź wybudowano 1,6 tys. oczyszczalni ścieków. Pieniądze NFOŚiGW – dodał Kujda – przyczyniają się też do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i pyłów; 800 tys. ton rocznie SO2, 14 mln ton CO2 oraz 300 tys. ton pyłów.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Tagged under

Nie znaleziono powiązanych artykułów.

Warsaw

Banner 468 x 60 px