Log In

Związki zawodowe są niezbędne dla rozwoju gospodarczego

Na niezastąpioną rolę „sprawnych i zorganizowanych” przedstawicieli pracowników zwrócił uwagę minister energii Krzysztof Tchórzewski, uczestnicący we wtorek (17 października) w konferencji pn. „Układy zbiorowe pracy drogą do społecznej gospodarki rynkowej”, która odbywa się w siedzibie PGNiG w Warszawie.

– Polska gospodarka potrzebuje zarówno konkurencyjnych przedsiębiorstw, jak i sprawnych, zorganizowanych reprezentantów pracowników – powiedział minister Tchórzewski.

Zorganizowania przez NSZZ „Solidarność” konferencja jest kontynuacją sierpniowej debaty o konstytucji Rzeczypospolitej, której art. 20 gwarantuje „społeczną gospodarkę rynkową” w Polsce.

Piotr Duda na początku spotkania ocenił, że art. 20 konstytucji jest dziś martwy, zaburzona została równowaga między gospodarką rynkową a społeczną.

– My chcemy konstytucji dla pracowników i nie jest to Kodeks pracy, ale układy zbiorowe pracy, które powinny występować na każdym poziomie, czy to zakładu, czy ponadzakładowe, czy branżowe, a także ponadnarodowe, o których rozmawialiśmy w Kopenhadze, gdzie związkowcy, szczególnie ze Skandynawii, mówili o tzw. dumpingu socjalnym, społecznym. Wtedy jasno wyraziłem, że należy dążyć do tego, aby w jednej korporacji powstawał jeden ponadnarodowy układ zbiorowy, niezależnie od tego, gdzie jest fabryka tej korporacji. To jest kierunek, w którym chcemy iść – powiedział Piotr Duda.

Wicepremier, minister rozwoju i gospodarki Mateusz Morawiecki przyznał, że zakładowe umowy zbiorowe podnoszą standard życia gospodarczego i społecznego.

– Nie ma czegoś takiego, jak dwa odrębne byty: społeczeństwo i gospodarka. I społeczeństwo, i gospodarka – wszyscy jedziemy na jednym wózku. Dlatego tak lubię uczestniczyć w tych bardzo trudnych spotkaniach Rady Dialogu Społecznego. Tam widać, że ścierają się ze sobą te dwa wymiary: pracy i kapitału – mówił na konferencji Morawiecki.

Zdaniem wicepremiera w Polsce jeszcze „na pewno nie ma społecznej gospodarki rynkowej”, a związki zawodowe są bardzo potrzebne.

– Są niezbędnym elementem całego układu gospodarczego i pracowniczego – mówił Mateusz Morawiecki, dodając, że nazywanie związków czy zakładowych umów o pracę archaizmem jest krótkowzroczne.

Źródło: Portal górniczy

Autor: WIG

Tagged under

Warsaw

Banner 468 x 60 px